Parlament České republiky totiž schválil další deregulaci nájemného. Jestli si ale obyvatelé městských bytů budou muset sáhnout hlouběji do kapsy, zatím není jisté. „Naposledy zastupitelé schválili maximální navýšení nájmů, jaké umožnil zákon. V červenci bude o deregulaci jednat rada města, navržené je opět maximální navýšení,“ uvedl například tajemník slavkovské radnice Pavel Dvořák.

Podle něj Slavkované od příštího roku možná zaplatí až o bezmála čtrnáct procent víc než teď.

„Nájemné u bytu o rozloze šestapadesáti metrů čtverečních střední kategorie je nyní dvanáct set korun. Po zvýšení můžou nájemníci platit i přibližně třináct set šedesát korun,“ vysvětlil Dvořák.

V nejistotě zatím udržují své obyvatele taky zastupitelé z okresního města. Vloni tam nájemné zvýšili stejně jako ve Slavkově v maximální možné míře. Jak tomu bude letos, je ve hvězdách. „Rada bude tuto záležitost řešit v srpnu, a to v takovém termínu, abychom mohli doručit nájemcům oznámení o případné změně nájemného do konce září letošního roku,“ informovala mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

Kolika lidí z Vyškova se deregulace dotkne, však nebyla schopná říct. „Právě probíhající privatizace tato čísla totiž velmi rychle mění. Určitě by se to dotklo nájemníků v domech, které zůstávají ve vlastnictví města a nejdou do privatizace. Jde o bezmála sto sedmdesát bytů,“ doplnila Bednářová. Ta zároveň uvedla, že případné zdražení se dotkne i těch bytů, které letos nepůjdou do privatizace.

Ani v Bučovicích ještě nevědí, jestli si obyvatelé městských bytů od nového roku připlatí za bydlení. „Žádný návrh ještě nikdo nepodal. Je velmi předčasné o tom mluvit, když by navýšení platilo až od ledna,“ řekla bučovická starostka Šárka Šilerová.

Ať už se radnice rozhodnou jakkoliv, třeba že zvýší nájem jen o korunu, u svých obyvatel by si zřejmě neudělali dobré oko.

„Podle mě není chybou státu, že umožňuje zvyšovat nájemné. Mnohem horší je, že toho města využívají v nejvyšší možné míře. Radnice by měly zvážit, ve kterých bytech nájem zvýší a ve kterýchnaopak ne,“ myslí si například Vyškovanka Jana Slavičínská, která bydlí v městském bytě.