Město ho hodlá prodat bytovému družstvu vzniklému z řad nájemníků za necelých 28 milionů korun, a to za stejných podmínek jako u privatizace bytovek v předchozích letech. „I nyní tak stávajícím nájemníkům poskytujeme paušální slevu ve výši šedesáti procent z ceny bytu stanovené znaleckým posudkem," informovala mluvčí Vyškova Petra Bezdomniková.

Samotný prodej pak nezajišťuje město, ale firma, kterou vybralo. „Při poptávkovém řízení nám dodali nabídku čtyři zájemci. Radní schválili tu od brněnské společnosti Bytasen, která práce nacenila na necelých dvě stě devadesát tisíc korun," dodala Bezdomniková.

Začátkem září Bytasen uspořádal informační schůzku pro nájemníky. „Zájem byl velký, dorazila naprostá většina. Zatím to vypadá, že byt si chce koupit víc než polovina nájemníků. Zatím ale nejde o finální čísla, vše se může ještě měnit," upozornila jednatelka společnosti Magdalena Musilová.

88bytů v domě na Osvobození 50 až 54 je na prodej. Nájemníci se tak po letech čekání můžou stát jejich vlastníky.

Zastupitelé už schválili také podmínky prodeje bytového domu. Jednou z nejdůležitějších akcí, které teď nájemníky čekají, je vytvoření bytového družstva, bez kterého se prodej nemůže uskutečnit. „Museli jsme počkat, až zastupitelstvo prodej schválí," vysvětlila Musilová. Družstvo pak musí nejpozději do 26. února příštího roku podat nabídku na odkoupení domu, doložit platný výpis z obchodního rejstříku a současně složit jistinu na účet města.

Jak Musilová potvrdila, společnost udělá vše pro to, aby byl termín dodržený. „Pokud se to nepodaří, celá akce nabere zpoždění, což není v zájmu nikoho. Zatím ale nemůžu předjímat, za jak dlouho družstvo vznikne. Záležet bude hlavně na nájemnících a na tom, jak rychle budou postupovat," objasnila jednatelka.

Spor Vyškova a státu o vlastnictví domu vznikl v době, kdy měl podle práva vydržení přejít do rukou města. V polovině dubna 2009 však stát podal žalobu o určení vlastnictví u Okresního soudu ve Vyškově. Věc se dostala až k Nejvyššímu soudu, který ji vrátil kraji k dalšímu řízení. Ten žalobu státu ke konci loňského roku zamítl. Kvůli sporům se do oprav domu neinvestovalo. V nejhorším stavu nyní jsou balkony a výtahy.