Úprava se týká prvního parteru. „Navezeme tam nějaký štěrk, aby se voda, která momentálně stojí na cestách, lépe vsakovala. Celou akci má ovšem v režii zámek," uvedl vedoucí odboru investic a rozvoje ve Slavkově u Brna Petr Lokaj.

To potvrdil i ředitel zámku ve Slavkově u Brna Aleš Šilhánek. „Bohužel chodníky stejně jako jiné části parku a zámku potřebují údržbu. Po vydatných deštích navíc dostaly poměrně výrazně zabrat. Vznikly tak na nich nerovnosti, ve kterých se drží voda," řekl ředitel zámku.

Podle něj je nutné situaci vyřešit co nejdřív. „Rozhodli jsme se chodníky narovnat co nejrychleji, protože současné deště můžou zhoršování stavu dále urychlit. Navezeme tak do parku štěrk, s jehož pomocí povrch chodníků zase srovnáme," upřesnil Šilhánek.

Návštěvníci se prý rušení bát nemusejí. „Myslím, že člověk, který park v době oprav navštíví, si ničeho nevšimne. Úprava povrchu chodníků by neměla klid narušovat víc než třeba sečení trávy, proto necháme park přístupný i po dobu oprav," podotkl Šilhánek.

Pětadvacet aut

Štěrku ale bude poměrně dost. „Plocha, které se bude údržba týkat, je dost velká. Celkově bychom tam měli navézt asi pětadvacet nákladních aut štěrku. Povrch by se tak měl zvednout asi o centimetr," doplnil ředitel zámku.

Doplňovat povrch chodníků je podle něj běžná periodická záležitost. „Totéž je potřeba dělat v parku celkově, protože jak se zemina přirozeným způsobem odnáší, povrch se snižuje. Jak dlouho opravené chodníky vydrží, se odhaduje těžko. Závisí to na mnoha faktorech a velmi důležité je počasí. Dva až tři roky by ale snad žádnou další údržbu potřebovat nemusely," odhadl Šilhánek.

Oprava má skončit v několika dnech. „Původně jsme plánovali začít už minulý týden. Kvůli drobným technickým problémům jsme nakonec začali až tento týden. Budeme ale pracovat rychle. Chceme být s údržbou hotoví před víkendem, kdy se koná Oldtimer festival," doplnil Šilhánek.

Peníze získá zámek formou dotace. „O park se obecně starají technické služby. Poněvadž jsme ale s touto akcí úplně nepočítali, nezbylo v rozpočtu technických služeb pro tuto záležitost dost peněz. Zastupitelé proto schválili účelovou dotaci, díky které nebude problém navezení štěrku a související práce uhradit," vysvětlil Šilhánek.

Město bude platit z rezerv. „Celkem se jedná o přibližně sto padesát tisíc korun. Město peníze vydá z finanční rezervy, poněvadž v tomto případě nebylo možné zajistit financování z jiných zdrojů. Tento návrh rady už zastupitelstvo schválilo minulý týden, takže je to hotová věc," vysvětlil Lokaj.

Perfektně upravený

Místní si zatím nedostatků v parku nevšimli. „Nějakou dobu jsem tam teď nebyla, takže nemůžu soudit úplně přesně, ale musím říct, že park byl vždycky perfektně upravený. Chodím tam už od mládí a považuji ho za ozdobu Slavkova. Je výborným místem pro odpočinek," uvedla například Ludmila Ludlová, která bydlí v nedalekých Heršpicích.

Podobně spokojená byla i další oslovená, Slavkovanka Lucie Tomášková. „Že by byly v parku nějaké kaluže, jsem si nevšimla. Rozhodně tedy aspoň žádných tak velkých, které by nějak bránily využití parku nebo komplikovaly cestu. Jen jednou po nějaké průtrži mračen místy stála na cestách voda, ale to se dalo zvládnout," řekla Tomášková.