Starosta Pustiměře Miloš Nevřala by kalkulačku rozhodně uvítal. „Náměstek Němec na jednání přislíbil, že kalkulačka bude k dispozici na stránkách ministerstva. Díky tomu bychom si mohli spočítat, kolik by provoz školy po reformě stál, což je rozhodně užitečné,“ myslí si Nevřala.

Návrh na kalkulačku padl na jednání z pléna. Její sestavení není ovšem zatím definitivní. „Náměstek Němec návrh na kalkulačku přijal jako dobrý nápad, ale zůstává otázkou, do jaké míry je proveditelný. V současné chvíli zjišťujeme, jak je technicky složité takovou kalkulačku připravit, aby reagovala na specifické podmínky jednotlivých škol a neposkytovala spíš zavádějící informace,“ uvedl mluvčí ministerstva školství Patrik Kubas.

Kalkulačka by měla školám napovědět, nakolik budou po reformě udržitelné. „Naše osobní výpočty, které jsme s panem ředitelem udělali, se trochu rozcházejí, tak počkáme, až co řekne právě kalkulačka. Vypadá to ovšem, že by naše škola měla při současných počtech žáků reformu zvládnout,“ ujistil Nevřala.

Pustiměřská škola má totiž v současnosti v průměru dvaadvacet dětí na jednu třídu, takže se pohybuje nad hranicí, při které škola dosáhne minimální úrovně pro získání státního příspěvku a obec tak nemusí na třídy doplácet. Chystaná reforma má hranici zvednout ze současných osmnácti dětí v průměru na třídu až na jednadvacet žáků.

Čtrnáct dětí

Tato čísla ani zdaleka nesplňují například Křenovičtí, kteří mají v současnosti v průměru necelých čtrnáct dětí na jednu třídu. Přitom ani tady zatím škole nic nehrozí. „Náměstek Němec mě na osobní dotaz ujistil, že v našich podmínkách by měla být škola rozhodně zachovaná,“ uvedl starosta Křenovic Jaromír Konečný.

Příčinou jsou zvlášť silné následující ročníky. „Zatímco teď máme ve škole sto dvacet žáků na devět tříd, ve školce je aktuálně osmdesát dětí ve třech následujících ročnících. Navíc je u nás díky blízkosti k Brnu zájem o bydlení a dá se předpokládat přísun mladých rodin,“ řekl Konečný.

Ředitelé škol v obou obcích však nejvíce ze všeho na jednání přivítali ujištění náměstka, že ministerstvo reformu podle původního termínu nestihne. „Právě to, že opatření ministerstvo nestihne připravit k lednu příštího roku, jak původně plánovalo, mě uklidnilo nejvíc,“ potvrdil ředitel pustiměřské základní školy Miroslav Zourek.

Podobně vnímá jednání i ředitelka křenovické základní školy Helena Weidingerová. „Díky odsunutí bude větší prostor pro další diskusi a samozřejmě také čas na přípravu. Hlavně doufám, že ministerstvo bude řešit školy v menších obcích případ od případu podle konkrétních podmínek, a ne jenom na základě prostého počtu žáků,“ řekla Weidingerová.

Posunutí termínu potvrdilo i ministerstvo školství. „Podle náměstka Němce směřuje nyní termín ustavení reformy k prvnímu září 2013,“ uvedl mluvčí Kubas.