S nákupy pro děti na základní škole má zkušenosti také Olga Lanšperková z Nemojan. „Vzhledem k tomu, že děti již na konci školního roku měly seznam věcí, které budu potřebovat, vždy během července jsme měli vše nakoupené a vyřízené. Nemám ráda dělání věcí na poslední chvíli, takže i školní batohy byly vyprané a nachystané na nový školní rok už první týden v červenci,“ popsala Lanšperková.

Její syn nyní nastoupí už na první ročník střední školy. „Kvůli přestupu budeme mít letos seznam věcí připravený až v září. Bude to náročnější, protože bude potřeba mimo jiné i nákup knih,“ dodala Lanšperková.

Také Michaela Rájová ze Slavkova u Brna řeší přípravu svých dětí v předstihu. „Letos máme nákupy už naštěstí za sebou a musím se přiznat, že zdražení bylo velmi znát. O seznam se postará každoročně škola, takže to jen vytisknu a nakoupím. To je obrovská pomoc, každý rok navíc pořizujeme ještě nový penál a jeho komplet výbavu,“ popsala Slavkovanka.

Například Vyškované míří pro školní potřeby do menších papírnictví, ale také do větších prodejen mezi které patří i místní pobočka řetězce Lidl. „První vlnu zájmu tady očekáváme druhý srpnový týden stejně jako jinde na Vyškovsku. Zákazníci si kupují bloky, sešity, penály i výtvarné a další školní potřeby. Jejich široká nabídka je již nyní dostupná také na našem e-shopu,“ sdělil mluvčí Tomáš Myler.

Zájem rodičů a školáků podle něj pak týdny neopadne. „Obdobná poptávka totiž podle našich zkušeností bývá i při opakování akce v průběhu srpna. Závěrečná fáze pak obvykle nastane v prvním týdnu nového školního roku. I v případě školních potřeb se ceny odvíjejí podle situace na trhu. Samozřejmě platí, že naším primárním cílem je nabídnout zákazníkům zboží v té nejvyšší kvalitě za nejlepší ceny,“ dodal Myler.

V prodejnách Penny na Vyškovsku registrují už nyní největší zájem o pastelky a různé druhy psacích potřeb. „Stejně jako v předchozích letech ale očekáváme, že většina zákazníků bude shánět školní potřeby až na poslední chvíli, tedy na konci srpna a na začátku září,“ potvrdil mluvčí řetězce Tomáš Kubík.

Výlet do Brna

Někteří rodiče z regionu vyrážejí na nákupy až do Brna. „Většinou tomu vždy věnujeme celý den a spojíme to s výletem. Po nákupech máme dobrý oběd nebo kino. Spojíme tak příjemné s užitečným,“ potvrdila Michaela Rájová.

Právě v brněnské prodejně Koh-I-Noor ve frekventované Masarykově ulici se na začátek školního roku připravují už od začátku srpna. Největší nápor zákazníků očekávají koncem srpna a první zářijové týdny. „Společně s Vánocemi je to pro nás nejvytíženější období v roce. Příprava zatím probíhá stejně jako v minulých letech,“ sdělil za firmu mluvčí Jan Kubát.

Jak moc se aktuální krize projeví na nákupech zákazníků, si zatím odhadovat netroufají. Také oni se však museli uchýlit ke zdražování produktů. „Zlevňovat v době, kdy narůstá doslova úplně všechno, možné není. Budeme rádi, když některé produkty ponecháme na stejných cenách, jako doposud,“ doplnil Kubát.

Zboží je dost

Obavy o nedostatek zásob nicméně lidé v brněnském papírnictví mít nemusejí. „V naší prodejně nakoupí zákazníci veškerý papírenský sortiment a pochopitelně na začátku školního roku je obrovský zájem o veškeré vybavení, které děti potřebují do školních lavic. Od tužek, přes pastelky, vodovky, temperové barvy, modelíny, až po sešity,“ vyjmenoval mluvčí.

Zároveň poradil, aby rodiče nenechávali přípravu svých ratolestí do školy na poslední chvíli, a vyhnuli se tak dlouhému čekání ve frontách. „Určitě je dobré jít nakoupit včas, aby se zákazníci vyhnuli frontám a především, aby na ně měly naše prodavačky dostatek času. Hodně klientů totiž potřebuje při výběru poradit, a proto zaměstnáváme lidi, kteří sortimentu rozumí a umí jejich požadavky vyřídit,“ vysvětlil mluvčí společnosti Koh-I-Noor Jan Kubát.

Rodičům letos s vybavením školáků pomůže i mimořádný příspěvek pět tisíc korun, jehož poskytnutí schválila vláda. Těm, kteří pobírají přídavky na děti, přijde částka z ministerstva práce a sociálních věcí automaticky, ostatní si o něj musí požádat.