Obchodníci očekávají silný nápor i v následujících dnech. „Poslední dny před Vánocemi patří k těm nejhektičtějším v roce. Nákupní středisko navštíví každý den asi padesát tisíc lidí. Podobné to bylo i v loňském roce,“ uvedla mluvčí nákupního centra Olympia Brno Monika Findoráková.

Podle ní se stále najde dost lidí, kteří nechávají nákupy na poslední chvíli. „Olympia bývá plná nakupujících hlavně odpoledne. Spousta lidí zůstává v obchodech do zavírací hodiny,“ doplnila Findoráková.

Dostatek zboží

Jedním z těch, kteří plánují shánět vánoční dárky v šibeničním termínu, je Marek Halouska z Vyškovska. „Chystám se na nákupy až zítra. Plánuji, že pojedu do Olympie a za odpoledne nakoupím pro celou rodinu. Doufám, že seženu všechno, co chci,“ řekl Halouska.

Podle ředitele brněnské Galerie Vaňkovka Martina Kondráta mají obchodníci zboží dostatek. „Do Vánoc sice zbývá pár dní, obchody však vybrané nejsou. Lidé se nemusí bát,“ podotkl Kondrát. Na nedostatek zboží si nestěžují ani brněnští trhovci. „Všeho máme dost. Lidé letos šetří, a tak kupují jen drobnosti,“ tvrdí Evženie Petkova ze stánku s keramikou na Zelném trhu.

Najdou se však i výjimky. Například v obchodě Humanic na brněnském náměstí Svobody už nejsou k dostání módní sněhule. „Máme značně probraný sortiment zboží. Sněhule a kozačky v běžných velikostech jsou vyprodané,“ potvrdila prodavačka Radka Odehnalová.

Problémy s nákupy mohou mít i ti, kteří vybírají dárky na internetu. Zákazníci, kteří si dnes objednají zboží, musí počítat s tím, že je do Štědrého dne nejspíš nedostanou. „Pokud si u nás objedná zboží někdo z jižní Moravy, má ještě šanci, že mu jej stihneme doručit. S ostatními je to horší. Všechno záleží na zásilkové službě,“ vysvětlil například majitel internetového obchodu OK business Karel Černoch.

Prioritní zásilky

O včasném dodání zboží pochybuje i mluvčí České pošty Ivo Mravinac. „Vánoční období je pro naše zaměstnance nejvytíženější část roku. Počet zásilek se oproti jiným měsícům až ztrojnásobí. Pokud chtějí lidé dostat dárky do Vánoc, musí je vybraný internetový obchod poslat včas a označit balík jako prioritní,“ podotkl Mravinac.

Existuje i další možnost, jak získat dárek pro nejbližší. Vyrobit ho. Například pracovníci brněnských Center volného času Lány a Lyska připravili pro zájemce na dnešní a zítřejší večer tvořivé dílny. V Lysce si lidé mohou dnes večer od šesti do osmi hodin vyrobit například smaltované přívěsky nebo náramky. „Zatím máme volno, přihlásilo se nám jen šest zájemců,“ uvedla vedoucí kurzu Helena Jandíková. Ředitel Vaňkovky Kondrát si myslí, že lidé mají zájem spíše o tradiční dárky. „U nás se nejvíc prodává textil, módní doplňky, elektronika, sportovní zboží a potraviny,“ vyjmenoval Kondrát.

Podle brněnského analytika Marka Hatlapatky utratí lidé za dárky v průměru tři tisíce dvě stě korun. To je o sto korun víc než loni. „Lidé letos utratí víc peněz než v minulém roce, protože loni před Vánocemi byli mnohem nejistější. Nevěděli totiž, jak se bude vyvíjet ekonomika. Letos je situace o trochu lepší,“ zhodnotil Hatlapatka.

Majitelka Dárkové balicí služby v Brně na Dornychu Dagmar Lauterbachová říká:

Zájem lidí o balení dárků opadá


ROZHOVOR
– Se stromečkem, s baňkou, se jmelím nebo s krtečkem. Záleží na vkusu každého člověka, do čeho zabalí připravené vánoční dárky. Majitelka Dárkové balicí služby na Dornychu v Brně říká, že zabalit dárek není nic těžkého. „Každý se to může naučit. Vlastně se to pořád opakuje. Záleží jen na tvaru předmětu,“ tvrdí Lauterbachová.

Mají Jihomoravané zájem o profesionální zabalení dárků?

Myslím, že zájem lidí o naše služby poněkud opadá. Zákazníci se snaží na dárcích šetřit, takže se obejdou bez pěkného obalu a raději si zabalí dárky sami. I přesto k nám denně přijde asi tři sta lidí. Byly však doby, kdy jich bylo skoro o polovinu víc. Pracovalo nás v obchodě tehdy pět. V současné době jsme už jen tři.

Kolik stojí zabalení malého dárku?

To je různé. Záleží na velikosti předmětu a množství spotřebovaného papíru. Například na klasickou knížku formátu A5 stačí jeden arch balicího papíru. Zabalení vyjde zákazníka na čtyřicet až šedesát korun podle toho, jestli chce další ozdoby nebo ne.

Který typ papíru je nejdražší?

Nejdražší bývá zabalení do krabice, které může stát až několik set korun. Krabice bývají velké a nazdobené mašlí. Zákazníci je často využijí i po Vánocích. Dávají je do skříně místo regálů nebo je darují někomu dalšímu.

Jaké jsou současné trendy ve zdobení?

Neřekla bych, že se řídíme nějakými trendy. Před Vánocemi používáme zelené, stříbrné a zlaté jmelí a také malé baňky všech barev tak, aby se hodily k balicímu papíru. Kombinujeme je dohromady podle citu. Když balíme dárek pro dámy, bývá zdobenější s baňkami a papírovými vějířky. Dárky pro muže bývají střídměji zabalené. Bez okázalých ozdob.

Dárek? Masáž i kurz bagrování

Jižní Morava – Výlet ve Ferrari, akrobatický let nebo zkouška řízení boeingu 737. Málokdo vydělává tolik peněz, aby si mohl letadlo nebo drahé auto koupit. O to populárnější se nejspíš i proto stávají zážitkové dárky. „Je o ně stále větší zájem. Spousta lidí už má v dnešní době téměř všechno a zážitek je perfektní dárek,“ myslí si majitel brněnské agentury Alibest Miroslav Jančík.

Mezi nejoblíbenější dárky podle něj patří závodění na brněnském okruhu, pivní lázně a simulátor pilotování letadla. „Lidé mají zájem i o romantiku. Nabízíme třeba noc na zámku s luxusní večeří pro dva nebo wellness pobyty pro páry,“ doplnil Jančík.

Souhlasí s ním i majitelka brněnské zážitkové agentury Impresio Jaroslava Trubačová. „Romantické pobyty se dobře prodávají. Oblíbené jsou čokoládové masáže, kurzy sushi ale například i bagrování. Muži o ně mají zájem. Plní si tak klukovské sny,“ myslí si Trubačová.

Podle ní je zajímavé, jakým způsobem lidé dárky vybírají. „Muži nakupují pro svoje polovičky většinou masáže, wellness pobyty a další rozmazlovací procedury. Ženy kupují spíše poukazy na akce pro dva. Chtějí to prožívat spolu s partnery,“ uvedla Trubačová.

Nevšední dárky se dají pořídit za několik stovek korun i za desetitisíce. Ceny nejprodávanějších darů se podle Trubačové pohybují okolo patnácti set korun. „Nejdražší dárky stojí i statisíce. Jedná se třeba o pronájem luxusních aut nebo o let stíhačkou. Je pravda, že si je moc lidí nekupuje,“ upozornila Trubačová.

A i přesto, že internetové obchody už nestíhají posílat zboží, na nákup poukázky je času dost. „Vystavujeme poukázky na počkání. Pokud bude mít někdo zájem, přijdu do práce i na Štědrý den,“ podotkl Jančík. Na wellness pobyt v lázních Lednice nemůže zapomenout například Hana Poláčková z Brna. „Bylo to skvělé odreagování. Ráda si to zopakuji,“ řekla Poláčková.