Lidé se však o své věci většinou nehlásí, a ty tak často končí mezi smetím.

Na úřadech i v infocentrech se zaměstnanci často diví, co všechno jim lidé přinesou jako nález. „Máme tu třeba videokameru, která vypadá úplně jako pravá, jenže je zaslepená a nefunkční. Je to takový ten typ, co vám prodávají pouliční prodejci třeba na parkovištích za úžasně výhodnou cenu. Přestože je to úplně k ničemu, musíme to podle zákona schraňovat, stejně jako třeba dětské plastové hodinky, které nemají cenu ani deset korun,“ podotkl s úsměvem Josef Bouda z Informačního a kulturního střediska v Bučovicích.

Ve zvýšené míře se podle něj letos také setkávají se ztracenými doklady. „Dřív toho tolik nebývalo, ale letos tu máme výrazně vyšší počet ztracených občanských průkazů a peněženek. Pro ty si lidé chodí docela často, navíc doklady se vracejí snadno, když už se k nám dostanou,“ podotkl Bouda.

S tím souhlasí i Munir Massow z podatelny slavkovského městského úřadu. „Mezi nejčastější nálezy patří klíče, míváme tu také doklady. Ty ovšem okamžitě předáváme příslušným úřadům, které je vydaly. Když jsou ze Slavkova, tím lépe, pokud jsou z jiných měst, tak jim je zasíláme,“ řekl Massow.

Mnoho lidí však podle něj hledat ztracené věci na úřad nechodí. „Občas někdo přijde, hlavně kvůli dokladům, ale u jiných věcí je to minimální. Protože tu máme hlavně klíče, tak nám nedělá starosti skladování. Některé tu jsou celé čtyři roky, co tu pracuji, a nikdo si je nevyzvedl. Jsou tu ale k dispozici, kdyby se náhodou majitel objevil,“ dodal s úsměvem Massow.

Ztracené a nalezené věci tak ve Slavkově nelikvidují. Stejný přístup mají i v Bučovicích. „Místa tu zatím máme dost, takže nic nevyhazujeme ani nelikvidujeme, není pro to důvod. Sice to není moc pravděpodobné, ale kdyby se objevil nějaký majitel, jsou tu věci pro něj přichystané,“ uvedl Bouda.

Radikálnější přístup mají ke ztrátám a nálezům pracovníci vyškovského informačního centra. „Nalezené věci tu necháváme rok. Po uplynutí této lhůty je vyřazujeme, a to podle toho, jestli jsou ještě k užitku nebo ne. Ty použitelné dáváme na charitu, protože ještě můžou někomu posloužit. Nepoužitelné se likvidují. Například klíče, kterých bývá vždy nejvíc, dáváme zrecyklovat,“ řekla Šárka Ambrožová z Turistického informačního centra Vyškov.

Mezi věcmi, které jen za tohle léto pracovníci informačního centra schraňují, se objevilo například dětské jízdní kolo, svazky klíčů i deštníky. „Kola většinou přivezou strážníci, kteří je najdou někde zcela očividně opuštěná a pohozená. Nikdo se ale o ně moc nehlásí, většinou totiž bývají nepojízdná nebo tak stará, že už o ně nemá nikdo zájem, ani když jsou funkční,“ řekla Ambrožová.

Mezi klasické nálezy patří podle Ambrožové i doklady, u kterých je vypátrat majitele snadné. Podle pracovníků ztrát a nálezů z většiny měst je přitom poměr mezi ztrátami místních obyvatel a turistů vcelku vyrovnaný.