Potěžkat si v ruce historickou zbraň z doby bitvy tří císařů. Prohlédnout si scénky ze života vojáků, a to včetně chvil, kdy armády nebojovaly. I tyto možnosti nabídne návštěvníkům nová interaktivní napoleonská výstava, kterou plánuje slavkovská radnice do roku 2013 vybudovat v konírnách tamního zámku.

Ke svému cíli je nyní město o obří krok blíže. Regionální rada Regionu soudržnosti Jihovýchod totiž rozhodla o tom, že na výstavu přidělí dotaci ve výši devětačtyřiceti milionů korun z Regionálního operačního programu Evropské unie. Peníze půjdou i na opravu zchátralých koníren, ve kterých má expozice vzniknout.

Vedení města to vítá. „Máme radost, že jsme peníze získali. Určitě nebudeme uvažovat o tom, že bychom dotaci nakonec nepřijali,“ prohlásil místostarosta Slavkova u Brna Jiří Doležel.

Podle něj se opravou koníren završí dlouhodobá rekonstrukce zámku. „Letos chceme dokončit například nádvoří zámku. Už několik let postupně opravujeme fasády. Konírny také potřebovaly dát do pořádku. Navíc zatím byly prázdné, přitom je to ideální prostor pro výstavy,“ doplnil Doležel.

Radnice si přesto vezme úvěr

Radost neskrýval ani ředitel zámku Aleš Šilhánek. „Jsem velice rád, že město dotaci získalo. Bude se jednat o jedinečnou napoleonskou expozici, jaká v regionu neexistuje. Věřím, že přitáhne zájem turistů. Nicméně před námi je ještě dlouhá cesta, která zabere hodně času a peněz,“ prohlásil Šilhánek.

A právě o penězích musela uvažovat slavkovská radnice, protože spoluúčast města může v průběhu následujících tří let dosáhnout až deseti milionů korun. „Bez úvěru to nepůjde, protože peníze z rozpočtu města musíme použít i na jiné věci,“ uvedl Doležel.

Radost mají i v okresním městě. Vyškovu schválili radní hned tři projekty. Přibližně třiapadesát milionů korun dostane Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje na vyškovský průtah. Ten by mohl být hotový ještě dříve, než se plánovalo. Zatím vše nasvědčuje tomu, že podchod bude hotový už v létě.

K vyšší kvalitě veřejné hromadné dopravy přispějí také dotace pro společnost Vydos Bus na obnovu vlastního vozového parku.

Město Vyškov pak získá bezmála deset milionů korun na vybudování cyklostezky z Brněnské ulice na Hřbitovní. Dotace by měla pokrýt až dvaadevadesát procent celkových nákladů. Délka trasy přitom bude bezmála dva kilometry, povede od čerpací stanice Benzina, pokračovat bude podél průtahu a skončí u Hřbitovní ulice u budovy Policie České republiky.

S cyklostezkou se počítá jako s jednosměrnou až k obchodnímu domu Lidl, dále bude obousměrná. „Město předpokládá, že by stavba mohla být hotová do poloviny příštího roku,“ prozradila mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

RADKA JARUŠKOVÁ
MICHAL KOČÍ