Organizátoři slibují nejbohatší program za posledních několik let a navíc rekordní účast vojáků. „Pravděpodobně půjde o největší účast vojáků v historii. Očekáváme, že jich dorazí až tři stovky, což je přibližně dvojnásobek průměrné účasti. Také počítáme s velkou návštěvností, která by letos měla opět přesáhnout hranici deseti tisíc lidí," uvedl ředitel slavkovského zámku Aleš Šilhánek.

Téma borodinské bitvy je podle ředitele velmi silné. „Proto budou ukázky v sobotu a v neděli odlišné. Vše se odehraje v prostoru zámecké aleje . Sobotní program se ponese v duchu ruského tažení, návštěvníci uvidí i rekonstrukci samotné bitvy. V neděli pak vojáci předvedou ústup francouzských vojsk od Moskvy," přiblížil Šilhánek.

Armády se sjedou do Slavkova u Brna už v pátek, aby si jednotlivá vojska v zámeckém parku rozložila ležení. „Zároveň se tento den v historickém sále zámku bude konat koncert ruských romantických písní v podání mezzosopranistky Táni Janošové," připomněl ředitel slavkovského zámku.

V sobotu bude horní část zámeckého parku patřit tradičnímu řemeslnému jarmarku. „Už teď máme přihlášených sto stánků s velmi kvalitním zbožím. Chceme udržet velmi vysokou úroveň jarmarku, a proto zájemce pečlivě vybíráme," připomněl Šilhánek.

Lidé, které jarmark omrzí, budou až do odpoledne moci sledovat výcvik vojáků. „Odpoledne vyvrcholí bitevní ukázkou v aleji mezi zámeckým parkem a golfovým hřištěm," popsal Šilhánek.

Následovat bude slavnostní přehlídka. „Program večer uzavře slavnostní dělostřelba a ohňostroj na náměstí. V neděli odpoledne se návštěvníci budou moci seznámit s životem ve vojenských leženích a na programu bude druhá bitevní ukázka s odlišným scénářem. Francouzi budou ustupovat od Moskvy," vysvětlil Šilhánek.

V roli Napoleona se jako už několikrát představí americký herec Mark Schneider. „V zámeckém parku bude mít svůj velitelský stan a návštěvníci si jej budou moci v jeho roli užívat po celý víkend," doplnil Šilhánek.

Napoleonské slavnosti bývají vždy velkým lákadlem pro lidi nejen z vyškovského okresu. „Mám ráda rekonstrukce historických bitev, byla jsem i v Bučovicích. Takže na bitvu u Borodina se hodně těším. A plánuji si něco odvézt i z doprovodného jarmarku," podotkla například Jiřina Procházková z Brna.

Napoleonské dny se zároveň stanou pozadím pro představení nového piva z vyškovského pivovaru. „Pivovar se letos stal novým partnerem slavností. K mému potěšení se nové pivo jmenuje Austerlitz. Na etiketě budou vyobrazení velitelé všech tří armád, které se v bitvě u Slavkova setkaly," uvedl starosta Slavkova u Brna Ivan Charvát.

Pivo potěší milovníky tmavého i světlého nápoje. „Připravili jsme jeho světlou i tmavou variantu, obě jsou jedenáctistupňové. Pivo je zvlášť vařené a díky drobným odlišnostem ve výrobě se nám podařilo dosáhnout jeho hořkosladké chuti," popsal vznik nápoje marketingový vedoucí pivovaru Roman Holoubek. Novinku potom pivovar zařadí i do stálé nabídky.

Léto ve Slavkově u Brna bude pokračovat i dalšími akcemi. Jednou z nich je festival s názvem Hradologie 2012, který se chystá na poslední srpnový víkend. „Návštěvníci se můžou těšit například na Annu K, Kamila Střihavku, Metropolitní symfonický orchestr s rockovým frontmanem Jiřím Zonygou a na mnohé další hvězdy," lákal Radek Žák z marketingového oddělení slavkovského zámku.