Salvy z děl a výstřely z pušek. Útoky jízdních oddílů. Manévry vojsk. A nakonec slavné vítězství francouzského císaře Napoleona. To byla bitva u Slavkova. Ta se podle Československé napoleonské společnosti konala téměř na dvojnásobném území, než se které se teď nachází v chráněné památkové zóně Slavkovské bojiště.

„Ta nyní zahrnuje dvaasedmdesát kilometrů čtverečních, zatímco skutečné bojiště se rozkládalo na ploše sto dvaceti kilometrů čtverečních,“ prohlásil odborník Československé napoleonské společnosti Václav Pyllmajer.

Velešovice v zóně?

Podle něj má být do památkové zóny nově zahrnuto pět vesnic. „Jedná se o Velešovice, Velatice, Sivice, Pozořice a Kovalovice,“ řekl Pyllmajer.

close zoom_in V jiných vesnicích se má hranice památkové zóny rozšířit. „Současnou památkovou zónu vymezují mezníky, jako je třeba silnice. Náš návrh oproti tomu zahrnuje vždy celé katastrální území obce,“ vysvětlil Pyllmajer.

Československá napoleonská společnost podle svých slov již kontaktovala krajský úřad. „Vypracovali jsme podklady, které jsme předali odboru kultury na krajském úřadě. Tam mají vypracovat plán ochrany památkového území a poté náš podnět předat dále na ministerstvo kultury. To následně musí změnit současnou vyhlášku z roku 1992,“ uvedl Pyllmajer.

Krajský úřad potvrdil, že chce vydat plán ochrany památkového území. „Podnět od Československé napoleonské společnosti a další materiály, které si krajský úřad opatřuje, povedou ke vzniku plánu ochrany, který hodlá krajský úřad v budoucnu vydat,“ informoval mluvčí krajského úřadu Jiří Klement. Nicméně zvětšení území zřejmě kraj s ministerstvem kultury řešit nechce. „Pravomoc vyhlásit změnu rozlohy památkové zóny bitvy u Slavkova je v kompetenci ministerstva kultury, a ne Jihomoravského kraje,“ vysvětlil Klement.

Ministerstvo kultury zatím změnu památkové zóny bitvy tří císařů také nepřipravuje. „Žádná žádost v této záležitosti k nám nedorazila, o ničem se nerozhoduje. Podle zákona se na nás s podnětem může obrátit klidně i sama Československá napoleonská společnost,“ informovala tisková mluvčí ministerstva kultury Viktorie Plívová.

close zoom_in Podle té by se k podnětu vyjádřil mimo jiné právě i krajský úřad. „Návrh bychom nechali posoudit Národním památkovým ústavem. Projednali bychom ho také s krajským úřadem a poté bychom rozhodli,“ uvedla Plívová.

Československá napoleonská společnost chce rozšířit památkovou zónu na základě zbrusu nového průvodce po bojišti bitvy tří císařů, kterého vydala.

Nová publikace

Publikace se jmenuje Bojiště bitvy tří císařů u Slavkova, průvodce po památkové zóně. „V knize je soupis všech sta památkových objektů, které se nacházejí na bojišti. A to včetně fotografií,“ prohlásil Pyllmajer.

Kniha dál obsahuje popisy jednadvaceti obcí, ve kterých se bitva odehrála. „Právě severní část bojiště není zahrnuta v památkové zóně, což chceme i touto knihou napravit,“ vysvětlil Pyllmajer.

U každé obce autoři uvedli, co v ní v osudný den 2. prosince 1805 dělo.

Průvodce obsahuje sedm map. „Jedná se o plány bojiště s vyznačením přesunu vojsk, ale třeba i o mapy cyklistických tras,“ uvedl Pyllmajer.

Na knize se podílelo dvacet autorů, kteří samozřejmě popsali podrobně i celé tažení roku 1805 a průběh slavkovské bitvy.

Průvodce se má prodávat turistům na některých památkách. „Jednáme o tom, aby kniha byla na k dispozici ve slavkovském zámku a na Mohyle míru,“ řekl Pyllmajer.

Dvousetstránková publikace bude stát přibližně čtyři sta korun.