Zástupci města se proto sešli s poskytovatelem dotace, kterým je Regionální operační program Jihovýchod, aby situaci vyřešili. „Současná uzavírka výstavy porušuje pětiletou udržitelnost projektu, která vyplývá z podmínek, a je potřeba ji dodržet. Dohodli jsme se proto, že výstava bude oproti předchozímu plánu přístupná déle přinejmenším o dobu, na kterou ji uzavřelo předběžné soudní opatření," přiblížila výsledek jednání mluvčí regionálního operačního programu Kateřina Dobešová.

Limit, do kdy musí být expozice na zámku přístupná, se tak posouvá s datem znovuotevření expozice. „Lhůta stanovená v žádosti o grant tak bude naplněná," dodala Dobešová.

Vracení peněz se proto město nemusí obávat. „Dotace se vztahovala na stavební úpravy a rekonstrukci koníren. Spor o autorská práva k libretu se příspěvku nedotýká. Proto teď město nemusí mít strach, že bude muset vrátit padesát milionů, které z grantu získalo," ujistila mluvčí.

Ještě nevyhráli

Ve městě ale zatím nad výsledkem nejásají. „Pochopitelně nás potěšil, protože to znamená, že přechodná uzavírka nepředstavuje z hlediska čerpání dotací problém. Na druhou stranu ale soudní řízení stále běží, takže jsme ještě nevyhráli," naznačil slavkovský místostarosta Jiří Doležel.

Na vracení dotací totiž podle něj ještě může dojít. „Komplikace by nastaly, pokud by soud rozhodl v tom smyslu, že musíme expozici uzavřít úplně. V takovém případě by totiž pětiletá lhůta samozřejmě nemohla být v žádném případě dodržená, což by byl zřejmě zásadní problém. Doufejme proto, že soud rozhodne v náš prospěch," konstatoval Doležel.

Podle jednatele společnosti AusterlitzPro, která je ve sporu o autorská práva žalující stranou, Miroslava Jandory, regionální operační program nahrává stále jedné straně. „Podle mě totiž byly ošizené neuznatelné náklady, a dost mě překvapuje, že poskytovatel grantu tuto skutečnost nijak nekontroluje. Oproti projektu výstavy, jak byl uvedený v libretu a podle něhož se náklady počítaly, se tam totiž muselo utratit přinejmenším o milion a půl méně. Pokud tedy Slavkov zaplatil původně předpokládanou částku, byl vlastně ošizený a někdo na tom dobře vydělal," konstatoval Jandora.

Další soud je podle něj nevyhnutelný. „Naše žaloba určitě dorazí ve stanovené lhůtě. Na soudu ji proto můžou očekávat v nejbližších dnech. Čekali jsme, jestli se město nepokusí dohodnout. Protože se ale třicetidenní lhůta blíží ke konci, a nikdo nás nekontaktoval, nemáme jinou možnost," dodal Jandora.

Krajským soudem ale všechno skončit nemusí. „Zatím vždycky rozhodoval velmi rychle. Jsme připravení, že můžeme prohrát. Pokud se tak stane, opět podáme odvolání k vrchnímu soudu. To by totiž zřejmě posuzoval stejný senát, který už jednou rozhodl v náš prospěch a nepředpokládám, že by měnil názor," zmínil Jandora. Pokud celá kauza dopadne ve prospěch společnosti AusterlitzPro, katastrofou v podobě vrácení padesáti milionů záležitost pro město skončit nemusí. „Zřejmě by muselo expozici upravit. Věřím, že v takovém případě by ve Slavkově udělali všechno pro to, aby situaci vyřešili rychle. K rozsudku je ale daleko, takže nechci předjímat," řekla Dobešová.