O dalším postupu přitom podle ní zastupitelé rozhodnou už v září. „Věříme, že v následujících letech se podaří vybudovat novou, nadčasovou a multimediální expozici. Ta se pak stane další významnou atraktivitou našeho města,“ zdůraznila Oubělická.

Záměrem se ve Slavkově poslední rok intenzivně zabývají. „Expozice má skloubit využití originálů s moderními technologiemi. Využijeme na ni prostor bývalých zámeckých koníren, který je navíc po rekonstrukci. Počítáme tam s interaktivními prvky,“ potvrdila mluvčí města Veronika Slámová.

Původní expozici přitom skončila využitelnost. „Už jsme vraceli exponáty, které jsme do ní měli zapůjčené. Na nové expozici spolupracujeme s historiky a architekty,“ potvrzoval další posun slavkovský starosta Michal Boudný.

Starosta Pavel Mezuláník.
Před pandemií měli v Otnicích desítky akcí ročně. Zase budou, říká starosta

Napoleonská historie přitom přitahuje do regionu návštěvníky nejen ve Slavkově u Brna. „Třeba na akce do Vyškova jezdí kolegové ze Slovenska, z Francie a někdy i z Rakouska,“ připomněla Vyškovanka Jana Kolčářová.

Původní slavkovskou expozici provázel dlouholetý soudní spor mezi autory jejího libreta a městem. Týkal se autorských práv. Vrchní soud v Olomouci dal minulý rok v létě za pravdu právě autorům libreta. Letos pak následně nejvyšší soud v Brně odmítl dovolání města Slavkov u Brna. 

Opravy Základní školy Komenského ve Slavkově u Brna.
Kvůli odkladům míří děti ze Slavkova u Brna do přípravné třídy

Námět nové výstavy zpracovali zaměstnanci historického oddělení zámku ve Slavkově. Jako její pracovní název zvolili "Slavkov a Evropa v období napoleonských válek". Jako její zaměření navrhli nejen samotný Slavkov, ale také jeho blízké okolí. „Tyto události naše město proslavily. I po uzavření původní expozice na slavkovském zámku jde o stále žádaný zájem ze strany odborné i laické veřejnosti,“ pokračovala mluvčí města Slámová.

Nosnými tématy nové expozice jsou bitva u Slavkova a osobnost francouzského císaře Napoleona I., vše doplněno o život ve Slavkově v období napoleonských válek a každodennost vojáků zúčastněných armád. Nedílnou součástí expozice je rovněž memento, morální apel vyplývající z vojenských událostí. Nová expozice bude umístěna na přibližně poloviční ploše, než ta předchozí, a to v obou podlažích jižních koníren, včetně spojovacího krčku.