V současnosti začínají práce na vytvoření samotné výstavy. „Dodávka expozice podléhá pravidelným kontrolám. Odborný dohled má mimo jiné zajistit, aby výstava dodržovala historickou přesnost. Vzhledem k tomu, že se jedná o specifickou záležitost, na kterou čerpáme evropské peníze, jednání vedeme i s poskytovatelem dotace," upozornil vedoucí odboru investic a rozvoje slavkovské radnice Petr Lokaj.

Výběrové řízení

Zpoždění způsobily komplikace při výběrovém řízení. „Jeden z účastníků soutěže ale proti výsledku vznesl námitku na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a tím se vše zpozdilo. Jediným kritériem při výběru dodavatele byla přitom cena. Úřad firmu, která se na něj obrátila, vyzval, aby složila kauci. Ta pak vzhledem k tomu námitku stáhla," vysvětlil Lokaj.

Výstava bude tematicky rozdělená do dvou podlaží. „Dobové exponáty, jako je například kanón, budou umístěné v patře, kde jsou pro ně lepší podmínky, například z hlediska vlhkosti vzduchu. Naopak repliky si budou návštěvníci moci prohlédnout v suterénu. Mezi vystavenými předměty budou dále například mince, pušky, šavle, bubny nebo uniformy," vyjmenoval Lokaj.

Zmínil, že na projekt se použily evropské peníze ve výši necelých devětačtyřiceti milionů korun. „Celkové výdaje na projekt ještě nejsou zcela uzavřené a můžou dosáhnout až padesáti šesti milionů korun," podotkl Lokaj.

Napoleonská expozice na zámku ve Slavkově u Brna.
PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE!

Podle ředitele zámku ve Slavkově u Brna Aleše Šilhánka tvoří propojené budovy koníren pro rozsáhlou výstavu ideální prostředí. „Expozici budou tvořit zejména figuríny vojáků různých hodností a pozic ze všech zúčastněných armád. Chybět nebudou samozřejmě ani vitríny, například s výbavou vojáků a jejich zbraněmi. Některé exponáty jsou zcela unikátní a až dosud je nikdy nikdo nevystavil," upozornil Šilhánek.

Expozice zabere celý prostor koníren, tedy asi osm set metrů čtverečních. „Nechali jsme odstranit druhotné příčky, které dělily prostory na menší místnosti, takže vzniklo několik podstatně větších," upřesnil Šilhánek.

Audiovizuální složku budou tvořit hrané záběry z rekonstrukce bitvy, promítání fotografií a filmů. „Součástí výstavy budou také audioprůvodci, díky kterým bude možní si projít expozici o samotě. Přichystaní budou v pěti jazycích, namluvenými rodilými mluvčími. Zajímavou část budou tvořit diorámata, tedy jakési modely, imitující reálnou situaci v životní velikosti," poznamenal Šilhánek.

Na Dny Slavkova

Slavnostní otevření je naplánované na Dny Slavkova. „Vzhledem k tomu, že termín dokončení celého projektu se posunul, chceme expozici otevřít právě na přelomu května a června, protože to můžeme krásně spojit se zmiňovanými akcemi," vysvětlil slavkovský starosta Ivan Charvát.

Město v současnosti uvažuje i o zkušebním provozu. „Představa je zatím taková, že bychom místním nabídli možnost bezplatné prohlídky. To by provozovatelům expozice pomohlo vyřešit případné problémy ještě před oficiálním zahájením," doplnil starosta.

Slavkované další atrakci ve městě vítají. „Asi se tam zajdu podívat v létě s vnoučaty, která k nám každé prázdniny jezdí a prohlídku zámku nebo jeho zahrady si nikdy nenechají ujít. Takhle zase poznají něco nového," myslí si například Věra Novosadová.