„Památník byl sice před několika lety opravovaný, vlivem počasí se však opět nachází v celkově narušeném stavu. Zajistíme proto očištění povrchu pomníku a zpevnění kamene. Dojde i k opravě poškozených míst a doplnění chybějících částí," popsala mluvčí vyškovské radnice Petra Bezdomniková.

Třeba deska připomínající oběti obou válek je stále v poměrně dobrém stavu, u ní proto dojde jen ke zvýraznění písma. „Na druhou stranu podesta nebyla předmětem prací při předchozí opravě, je velmi silně narušená a popraskaná. Její části je nutné odstranit, dobetonovat a celý její povrch nakonec sjednotit," uvedla mluvčí.

Většina z dotace

Předpokládané náklady na obnovu jsou vyčíslené na dvaadevadesát tisíc korun. „Částku dvaasedmdesáti tisíc korun pravděpodobně pokryje dotace na zabezpečení péče o válečné hroby z rozpočtu ministerstva obrany, kterou máme přislíbenou," dodala Bezdomniková. Oprava by se měla uskutečnit po ukončení výběrového řízení na dodavatele, tedy přibližně v červnu letošního roku.

Na podstavci pomníku padlých z první a druhé světové války v Křečkovicích je umístěná socha muže a orla s roztaženými křídly. Pomník byl odhalený v roce 1924, žulová pamětní deska byla osazená v roce 1945. Na ní je vyznačených sedmnáct jmen padlých v první světové válce a patnáct těch, kteří zahynuli v období druhé světové války.

Protože šlo o obyvatele lokality, zaslouží si podle vedení města, aby v době oslav sedmdesátého výročí ukončení druhé světové války byl pomník v dobrém stavu.