Nebude to možná trvat dlouho a v rozsáhlých porostech Ždánického lesa, který se rozkládá na území Vyškovska a Hodonínska, bude panovat přísnější režim ochrany rostlin a živočichů. Agentura ochrany přírody a krajiny chce dosavadní přírodní park povýšit do soustavy evropsky významných lokalit Natura 2000 a pak vyhlásit chráněnou krajinnou oblastí. A to už stihlo nadělat dost zlé krve.

„Chráněná krajinná oblast by měla zahrnovat podstatnou část Ždánického lesa. Podle mě je to nešťastný nápad. Vždyť jde vyloženě o hospodářské lesy zaměřené na produkci dřeva,“ nebyl z plánů ekologů a ochranářů nadšený například šéf bučovické lesní správy Otakar Pavlík.

Vyloženě proti se postavili obyvatelé Dambořic na Hodonínsku.

„Nesouhlasnou petici podepsalo přibližně sto lidí z Dambořic,“ informoval tamní starosta František Kratochvíl.

Připojit podpis mohli obyvatelé vesnice během minulého týdne. Nyní bude aktivita obecního úřadu pokračovat směrem do okolí. Osloví celý svazek obcí Ždánický les a Politaví. Zamýšlená oblast totiž zasahuje do katastru celkem pětadvaceti obcí. Z Vyškovska se jedná o Mouchnice, Nemotice, Snovídky, Nesovice, Nevojice, Bučovice, Rašovice, Heršpice, Kobeřice u Brna, Lovčičky, Milešovice a Bošovice.

Dambořičtí mají obavy, že v některých místech by budoucí chráněná krajinná oblast mohla zahrnout například obecní zahrádkářskou kolonii či areál s tábořištěm a chatkami. Ve hře jsou také další místa, kde má obec své plány.

Okolí Dambořic také hojně využívají Moravské naftové doly, které tam těží ropu či zemní plyn. „Nemáme nic proti, ale nesmí to ovlivnit naše licenční a těžební práva. Myslím, že těžba ropy nemá negativní dopady na tamní flóru,“ uvedl mluvčí dolů Dan Plovajko.

Někteří starostové z Vyškovska se k celé záležitosti nestaví tak radikálně jako Dambořičtí. „Potřebujeme širší diskusi. S peticí bych ještě počkal. I u nás ovšem mohou vzniknout problémy. Hranice přírodního parku jdou v podstatě až do obce, jsou tu taky vlastníci lesa,“ uvedl heršpický starosta Jiří Ziegler.

Zároveň ale doplnil, že by vyhlášení chráněné krajinné oblasti mohlo obce zbavit zbytečné byrokracie. Třeba stavební povolení v chráněné oblasti by pak bylo možné vyřizovat jen na jediném úřadě a ne několika, jak je tomu dnes.

S nedůvěrou se naopak dívá na plán agentury bošovický starosta Jaroslav Šimandl. „Ždánický les už přece má jako přírodní park jistý stupeň ochrany, a to z naší iniciativy, tedy svazku obcí Ždánického lesa a Politaví. Nikdo nám zatím nedokázal říct, v čem by vyhlášení chráněné krajinné oblasti bylo lepší než současná situace. Zato se obávám, zda by to třeba neznamenalo, že budeme muset třeba vést jinudy trasu stezky Těšanky. Nebo jiná negativa,“ uvažoval Šimandl.

Petr Slavík z brněnského pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny se snaží starosty uklidnit. Podle něj se jich plánovaná změna nijak radikálně nedotkne, naopak na ní mohou ještě vydělat. Víc se dozvíte v rozhovoru níže.

Zdeněk Šmýd