„Pokusné ověřování se od září povoluje pouze na čtyřiceti základních školách. Z Vyškovska mezi nimi žádná není,“ informoval tiskový mluvčí ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Tomáš Bouška. Písmo se bude na čtyřiceti školách z celé republiky testovat po dva roky, pokroky dětí i názory učitelů a rodičů budou průběžně vyhodnocovat psychologové a experti z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy.
Zařazení dětí do pilotního ověřování bylo navíc podmíněno souhlasem rodičů. „Nikdo nás neoslovil, ale ani jsme nad tím neuvažovali. Počkáme si na ověření. Názory se na nové písmo hodně různí, nicméně stále platí, že stávajícím písmem si děti cvičí jemnou motoriku,“ zdůraznila zástupkyně ředitele vyškovské Základní školy Nádražní 5 Iva Vassová.
Ministerstvo školství neoslovilo ani vedení Základní školy Purkyňova ve Vyškově. „Žádné informace nám nikdo nepodal. Nicméně určitě bychom do nového písma bezhlavě nešli. Pokud to nebude podložené, že skutečně dětem ulehčí psát, tak do toho nepůjdeme,“ prohlásil ředitel školy Luděk Höfer.
Pro nový typ písma hovoří skutečnost, že současné psací písmo školáci prakticky v životě nepotkají.