Stezka bude podle plánů měřit tři kilometry. „Bude na ní pravděpodobně sedm zastavení, a to buď u jednotlivých soch, nebo jejich hloučků. V těchto dnech dokončujeme předlohu, jak by to celé mělo vypadat. Věřím tomu, že do konce letošního roku bude stezka funkční. Detaily ovšem budeme ladit ještě několik let," přiblížil vývoj situace Jiří Novotný ze sdružení Manner, který s celým nápadem přišel.

Trasa mezi sochami má návštěvníky poučit o ekologické katastrofě, která postihla Velikonoční ostrov a v důsledku které téměř vymřeli jeho obyvatelé. V mnohem větším měřítku se totiž to samé podle Novotného děje po celém světě, jen to trvá déle.

Návštěvník na stezce postupně projde vývoj kultury Velikonočního ostrova od jejího počátku až ke katastrofě. „Doufáme, že to v lidech zanechá nejen zážitek z čtyřmetrových soch, ale také právě ten ekologický přesah," řekl Novotný. Informace najdou návštěvníci na tabulích, které budou sochy doprovázet.

První plastika vítá návštěvníky areálu bývalých bohdalických kasáren už od loňského května. „Druhá forma, díky které budou sochy vypadat jinak, už je hotová, na třetí se začíná pracovat," doplnil Novotný.

Myšlenka celého projektu se zamlouvá například učitelce Jitce Hrežové, která na vyškovském gymnáziu učí biologii a ekologii. „O chystaném parku vím a připadá mi to jako velmi zajímavá myšlenka. Čekám, co z toho bude, a doufám, že to bude přínosné i pro moje žáky," uvedla Hrežová už před časem.