Vadí jim ale zásadní věc: můžou je najímat jenom na pár měsíců. Pracovní síla se pak často vrací na úřad práce. „Většinu jich můžeme zaměstnat pouze na půl roku. Ve chvíli, kdy se zapracují, tak u nás prakticky končí. A to je problém. Ve výjimečných případech můžeme dobu prodloužit na rok, ale to je maximum," přiblížil bučovický místostarosta Jiří Horák.

Město si využívání dlouhodobě nezaměstnaných chválí. Pod technickými službami jich jde denně do pracovního procesu rovnou deset. Podílí se na úklidových a pomocných pracích. „Mnohdy jsou bez práce řadu let, dostanou tak většinou úplně novou chuť do života. Pomůže jim i nový kolektiv. Opět se začleňují do společnosti. Navíc v bučovických ulicích je jejich práce opravdu znát," zhodnotil Horák. Úřad práce navíc pracovníkům hradí až sto procent mzdy. „Podílíme se velmi malou částkou," potvrdil místostarosta.

14tisíc korun. Až do takové měsíční výše posílá úřad práce zaměstnavateli peníze na mzdu na jednoho veřejně prospěšného pracovníka.

Najímat na delší dobu by uvítali i jinde. Ke zvelebování okolí a ulehčení rozpočtu využívají veřejně prospěšné pracovníky také obce. „V současnosti máme dva lidi a klidně bychom zapojili i další. Jsou velice nápomocní. Systém s úhradou mezd navíc pomáhá našemu rozpočtu," ocenila starostka Bohatých Málkovic Marie Hrubá.

Jenže podle úředníků je smysl veřejně prospěšných prací právě v jejich krátkodobosti. Uchazeč o zaměstnání získá pracovní návyky a motivaci a po uplynutí několika měsíců má začít hledat stálé a lépe placené místo. „Opakovaně může úřad podpořit stejného klienta pouze výjimečně," informovala mluvčí úřadu práce Kateřina Beránková.

A je třeba si zažádat. „Jde o případy, kdy se jedná o osobu se zdravotním postižením, uchazeče do třiceti, nebo naopak nad padesát let či rodiče, který pečuje o dítě do patnácti let. Nebo musí jít o uchazeče, kterému hrozí sociální vyloučení," vyjmenovala ředitelka úřadu Kateřina Sadílková.

Hlavním kritériem pro výběr uchazečů je pak doba strávená v evidenci úřadu. Přednost dostávají ti, kteří nepracují déle než rok. V případě odmítnutí nabídnuté práce lidem hrozí krácení dávek. „Pracovníky z evidence využíváme už poměrně dlouho. Čtyři nám pomáhali do konce července. Nyní projednáváme další možnosti. Budeme totiž rekonstruovat zimní stadion a ještě není jasné, jak radnice rozhodne ohledně zaměstnanců," nastínil ředitel Správy majetku města Vyškova Jaroslav Hastík.

Připomněl, že v předchozích letech se úřad práce podílel na mzdách nižším podílem. „Loni je navýšil, registrujeme přibližně devadesátiprocentní podíl ze strany úřadu," ocenil Hastík.