ADVENTNÍ FLORISTIKA. K adventnímu času neodmyslitelně patří dekorace. O tom, jak je pojmout tradičně i netradičně, je možné se v neděli od dvou hodin poučit v drnovickém květinářství Sedmikráska, kde se koná floristická show Trendy Vánoc. Kromě tvoření různých dekorací bude k vidění i ukázka přípravy štědrovečerní tabule, vánočních kytic, věnců nebo svícnů. „Show pořádáme už popáté. Především chceme předvést nové floristické trendy. Naše děvčata všechno ukážou a vysvětlí, takže si to zájemci posléze můžou zkusit sami. Také si ale můžou koupit rovnou hotové výrobky," uvedla majitelka květinářství Hana Paráčková.

FOLKLÓR V MUZEU. Blížící se advent o víkendu připomene také Muzeum Vyškovska. V neděli ve tři odpoledne v něm k příležitosti úterního svátku svaté Kateřiny vystoupí s programem Svatá Kateřina věši hósle do komina Dětský folklórní soubor Klebetníček a Hanácký folklórní soubor Trnka. „Návštěvníkům přiblíží, jak vypadaly poslední taneční zábavy před adventem a Vánocemi. Připojí také ukázku toho, jakými říkadly, hádankami a hrami se děti v minulosti bavily," přiblížila za Muzeum Vyškovska Ivana Fleková.

HRŮZA NA ZÁMKU. Děti, kterým folklór tolik neříká, ale zato se rádi bojí, pak můžou navštívit zámek ve Slavkově u Brna. Jeho vedení pro ně totiž na neděli nachystalo speciální Hrůzostrašné prohlídky. „Celkem tři prohlídky formou kostýmovaného představení se uskuteční v části trasy Historické sály a Podzemí. Děti od pěti let v doprovodu rodičů bude provádět Morticie Addamsová a ukáže jim svoje sídlo s bohatou historií plnou bolesti a utrpení. Kromě ní se děti seznámí také s dalšími zrůdnými obyvateli panství a možná se jim dostane i pozvání na upíří svatbu," nastínil pracovník slavkovského zámku David Kučera.

Dodal, že děti se můžou pokusit zastrašit obludy svým vlastním kostýmem. „Ten však není podmínkou. Každopádně malí zájemci můžou svoji vizáž podtrhnout malováním na obličej, které přichystáme v salla terreně zámku od čtyř hodin," upřesnil Kučera.

První prohlídka začne o půl páté a dvě další vždy hodinu poté. Kvůli omezené kapacitě je nutná předchozí rezervace na telefonu 544 227 548.

DO AFRIKY. Další zábavu určenou především pro nejmenší přichystal vyškovský zoopark. V sobotu od dvou hodin začíná v tamním Hanáckém statku akce s názvem Pěšky do Afriky. Účastníci budou mít možnost seznámit se s papouškem žako, ochutnat cizokrajná jídla černého kontinentu nebo si třeba vyzkoušet africké bubnování a tance.

BITVA SE BLÍŽÍ. Příští víkend čeká Slavkovsko jedna z významných událostí roku: Vzpomínkové akce věnované slavné Bitvě tří císařů. Muže v uniformách ale bude možné spatřit už v sobotu. Konkrétně se jedná o historickou skupinu šermu Buhurt z Křenovic, která má na programu pochod slavkovským bojištěm. Sraz účastníků bude na křenovickém horním nádraží. „Odtamtud odjedeme před osmou hodinou ráno vlakem do Újezdu u Brna. Nato se vydáme na třináctikilometrový pochod přes mohylu míru zpět do Křenovic," upřesnil organizátor a člen skupiny Oldřich Bartošek.

LAMPIONOVÝ PRŮVOD. Ještě než se příští týden ve slavkovských ulicích vztyčí bajonety, ovládnou město lampiony. Konkrétně v sobotu od půl šesté pořádá Austerlitz Advanture tradiční recesistický lampionový průvod. Sraz účastníku je za Kostelem Vzkříšení Páně. Průvod skončí na Palackého náměstí u čaje, svařáného vína a špekáčků.