„Můžete si dát guláš, bramboráky, placky a různé další výrobky z brambor. Připravili jsme i soutěže. Pokud děti obejdou všech šest stanovišť, za získané barevné lístky můžou dostat kelímek moštu. Dospělým stačí dva lístky a dáme jim sklenku burčáku," vysvětluje organizátorka akce Hana Vymazalová na uvítanou.

Bramborová vůně se line celým Hanáckým statkem a návštěvníci už mají za sebou přivítání v podobě vyškovského souboru Klebetníček pod vedením Marie Pachtové. Dívky oděné v tradičních krojích divákům zatančily a zazpívaly hanácké písně.

Zlatým hřebem odpoledne bude Miss brambora. Dvanáct kousků nominovaných do soutěže je opravdu unikátních. O vítězný titul soutěží například brambora ve tvaru srdce, medvídka Kukyho, trojčat, miminka, lachtana nebo tukana. „Vítěze vyhlásíme o půl páté. Vaším úkolem bude hlasovat pro tu bramboru, která se vám bude líbit nejvíc. Hlasovací lístky podepište. Jednoho z vás, který bude tipovat vítěze, ohodnotíme," vyzývá organizátorka návštěvníky.

Cenou pro dítě bude láhev moštu, dospělý místo něj dostane burčák. Do vyhodnocení je však ještě hodně daleko. Obcházím proto jednotlivá stanoviště, kde o barevné lístky bojují převážně děti. Nejvíc je jich u bramborových razítek. Na korespondenční lístek tisknou různé tvary, vypisují adresu, aby je v pondělí mohli pracovnice zooparku odnést na poštu. „Posílám dopis babičce a dědovi," svěřuje se tříletý Michal Letoš a sází na dopis jedno razítko za druhým.

Děti si můžou vyzkoušet i mnohá zaniklá řemesla. Sice už dávno nepatřím do jejich řad, ale přistupuji k jednomu ze strojů, které se používaly snad za mladých let mého pradědečka. S nadšením začínám točit pákou a melu obilí. Cep, ze strachu, že si ublížím, nechávám raději ležet na zemi. Drtičce jídla pro zvířata už se nebráním, ale musím uznat, že dřív se lidé při práci zapotili opravdu víc než v dnešní přetechnizované době. Díky za ni, myslím si.

Po tak namáhavé práci pokukuji po něčem na zub. Jenomže fronta na bramboráky a další dobroty je na můj vkus moc dlouhá. Mošt postačí. A pracovník vyškovské zoo Ladislav Horák mi ho ochotně nalévá. „A teď už musím jít moštovat nebo nebude co pít," směje se.

To už se ale blíží půl pátá a organizátorka Hana Vymazalová upozorňuje megafonem tipující v soutěži o nejkrásnější bramboru, aby se shromáždili na dvorku Hanáckého statku. Za chvíli přichází dlouho očekávaný okamžik. „Třetí místo patří mojí oblíbené bramboře ve tvaru „prdelky", druhé získává medvídek Kuky a vítězem se stává pejsek," vyhlašuje výsledky Vymazalová.

Se zakrytýma očima pak její dcera losuje výherce tipovací soutěže. Ten z rukou jejího syna přebírá výhru. Jde o malého chlapce, takže kromě vítězné brambory a pamětního listu získává lahev jablečného moštu.

Zábavné odpoledne ve vyškovském zooparku pomalu končí. A začíná pršet. „Bylo to dnes takové hektické. Lidí přišlo asi stejně jako vloni. Počasí vyšlo tak akorát. Říkala jsem, že ho mívám objednané," hodnotí Vymazalová akci s úsměvem na rtech.

Zmoknout se mi nechce, ale láká mě udělat si placku. Tak ještě chvíli zůstávám na dvorku, olupuji bramboru, válím těsto a říkám si, jak je to jednoduché. Možná ji někdy připravím i doma, to budou koukat.