„Je to budova z konce devatenáctého století, která opravu vyžaduje. Ve špatném stavu jsou především sklepní prostory, které se dají využít pro klubovou činnost. V minulosti tam měli klubovnu třeba herci, chceme se k tomu vrátit,“ sdělil ve čtvrtek na dotaz Deníku ředitel Městského kulturního střediska Luboš Kadlec.

VÝBĚR AKCÍ V BESEDNÍM DOMĚ

* 9. 9. 19.00 - Roman Dragoun & Michal Žáček.
* 30. 9. 19.00 - Dan Bárta a Illustratosphere (Zvířený prach tour).
* 26.10. 19.00 - Eva Urbanová.5.11. 19.00 - Rudy Linka.
* 12.11 19.00 - Laco Déczi.

V hlavním sálu vidí jako největší problém podlahu, která potřebuje zpevnění. „Na dlouhou dobu to totiž bude sál na plesy a podobné aktivity. Jeviště jako takové už ale je po rekonstrukci, postupně tam také zavádíme modernější LED světla. Součástí budoucích oprav ale bude také audiotechnika,“ vyjmenoval Kadlec.

Řešení se v sále dočká také vizuálně nevzhledná skleněná přepážka. Padne také rozhodnutí o budoucnosti sedaček. Podle ředitele střediska jsou přitom ty stávající kvalitní. „Sál je ale multifunkční, takže v něm dochází často k obměnám a manipulaci. Jiné uspořádání je potřeba třeba pro taneční a různé promo akce. Když se potom posuneme do foyer, po opravách tam počítáme se změnou jeho celkového rázu, zatímco tam nadále zůstane šatna a toalety,“ doplnil.

Počítá se s napojením na budoucí moderní přístavbu Besedního domu. Město s ní původně počítalo dříve, ale především kvůli ekonomickým dopadům krize nakonec získala přednost právě rekonstrukce stávající budovy.

Pro návštěvníky je lokalita střediskem kultury a společenských akcí. „Vzpomenu si na bohaté programy v Besedním domě, zpětně i na divadla a známé osobnosti, které do Vyškova zavítaly. Beseďák patří zkrátka k našemu krásnému centru města a i k jeho dění, které má srdce tam,“ komentovala třeba Gabriela Bayerová.

Návštěvníci najdou po rekonstrukci dále na balkoně modernější sezení. Nová úprava více oddělí kanceláře zaměstnanců kulturního střediska od veřejného prostoru. V současnosti se s ním totiž prolínají. Bez výraznějších problémů je podle ujištění statiků prostor půdy. „V plánu tam je ale i tak oprava střechy a krovů. U rozvodu elektřiny je potřeba generální revize. Týká se to i rozvodů odpadů a vody,“ informoval ředitel střediska Kadlec.Besední dům procházel průběžnými opravami také v minulosti. Největší investicí byla především výměna oken, které podle provozovatelů zcela vyhovují. Modernizovaná je také stejnojmenná restaurace, která v budově sídlí.

Přijede i žádaný saxofonista Žáček

Dokud nové opravy nezačnou, budou do Besedního domu mířit i nadále zájemci za kulturou, která po delší odmlce s ústupem pandemie znovu ožila. „Například už devátého září vystoupí česká rocková legenda Roman Dragoun spolu s v současnosti nejžádanějším saxofonistou Michalem Žáčkem. Třicátého září přijede Dan Bárta a šestadvacátého října Eva Urbanová. Pátého listopadu zase vystoupí Rudy Linka, který patří mezi deset nejlepších jazzových kytaristů na světě,“ lákala za produkci Monika Holzerová.

Aktuálně se hledá projektant, který vypracuje dokumentaci. Pokud vše půjde podle předpokladů, mohou samotné opravy začít v polovině příštího roku. „Otázka je, jestli bude potřeba kompletní uzavření nebo jestli udržíme v provozu další provozy jako třeba prodejnu zdravé výživy. Co se týká náhradních prostor pro akce, využijeme kino Sokolský dům, kde pro změnu aktuální rekonstrukci završíme na podzim,“ dodal Kadlec.