Naopak milovníkům hradů, zámků a jiných památek počasí vyhovuje, a díky tomu mají památky na Vyškovsku rekordní návštěvnosti.

Výrazné zvýšení počtu návštěvníků zažil například bučovický zámek. „Od začátku roku do konce července k nám přišlo o dva tisíce lidí víc než loni za stejné období. Vzhledem k tomu, že to loni bylo přes čtyři a půl tisíce lidí, vzrostla nám letos návštěvnost o čtyřicet procent,“ uvedla kastelánka bučovického zámku Jana Burianková.

Jen za první prázdninový měsíc pak letos dorazily do bučovického zámku téměř dva tisíce lidí, což je asi o sto padesát návštěvníků více než loni. Kastelánka doufá, že trend bude pokračovat i do konce prázdnin.

Sezonu si pochvalují také na zámku ve Slavkově u Brna. „Za první pololetí letošního roku stoupla návštěvnost o čtyřiadvacet procent. V absolutních číslech k nám dorazilo o čtyři tisíce sedm set lidí víc než loni za stejné období. Jsou to vůbec nejlepší čísla za poslední tři roky,“ vyčíslil ředitel slavkovského zámku Aleš Šilhánek.

Nadmíru spokojení

Červenec se sice pouze vyrovnal loňskému prvnímu prázdninovému měsíci, ale i tak si ho ředitel pochvaluje. „Loňský červenec byl vyloženě rekordní, takže i se zdánlivě pouhým vyrovnáním loňských čísel za tento měsíc můžeme být nadmíru spokojení,“ neskrýval spokojenost Šilhánek.

Důvodem vysoké návštěvnosti ovšem není podle kastelánů pouze pošmourné léto. „Lidé nejezdí tolik do zahraničí a hodně tráví dovolenou v České republice,“ myslí si Burianková. Kastelánka pozoruje také pozitivní dopad různých akčních zájezdů. „Hodně nám pomohly různé akce na slevomatech. Lidé teď běžně přijedou odněkud z jiného kraje, na pár dní se ubytují na jižní Moravě a projedou všechny památky,“ pokračovala Burianková.

Ředitel slavkovského zámku Šilhánek zase upozornil na přínos kulturních akcí pořádaných na zámku. „Dostali jsme se hodně do povědomí i kvalitními kulturními akcemi,“ doplnil Šilhánek.

Zatímco na zámcích se dveře netrhnou, provozovatelé prohlídek ve vyškovské radniční věži zažívají mírné zklamání. „Upřímně řečeno to není žádná sláva, čekali jsme, že to bude lepší. Chodí řádově jen desítky lidí denně, někdy více, jindy méně,“ posteskla si Dagmar Nepeřená, vyškovská radní a současně jedna ze zástupců zooparku, který má prohlídky věže na starosti.

Ve snaze zvýšit návštěvnost proto zavedli provozovatelé na srpen speciální akci. „Od začátku měsíce mají návštěvníci dinoparku slevu na prohlídku věže. Po prvních pár dnech to vypadá, že to zafungovalo,“ dodala Nepeřená.

Návštěvníci věže jsou nicméně spokojení. „Když mluvím s lidmi, kteří na věž vystoupili, tak si to moc pochvalují,“ ujistila Nepeřená. Spokojené jsou také průvodkyně. „Když je pěkně, tak ten výhled skutečně stojí za to. My si navíc zlepšíme fyzičku tím neustálým zdoláváním schodů a zabavíme sebe i návštěvníky výkladem o vyškovské historii,“ popsala zážitky z brigády průvodkyně Natálie Kollmanová.