Podle předběžných výsledků zavítalo na slavkovský zámek do 7. prosince na 95 500 návštěvníků. „Mezi prohlídkovými trasami byl největší zájem o historické sály zámku, které si letos prohlédlo patnáct tisíc lidí,“ uvedl ředitel slavkovského zámku Aleš Šilhánek.

Kromě historických prohlídek pořádají na zámku také množství doprovodných akcí. Nejvíc zaujaly návštěvníky památky v srpnu. „V srpnu k nám přišlo téměř dvaadvacet tisíc lidí. Letní měsíce letos hodně táhly, protože hned za srpnem je na tom co do návštěvnosti nejlépe červenec a také květen. V květnu nám tvoří velkou část návštěvnosti školní výlety nebo zájezdy pro důchodce,“ poznamenal ředitel.

Slavkov se stává lákadlem také pro zahraniční turisty, kterých do města nad Litavou přijelo na čtyři tisíce. „To jsou však jenom ti, o kterých víme. To znamená, že si vyžádali cizojazyčného průvodce. Jinak je evidujeme jako běžné návštěvníky,“ upozornil Šilhánek.

Propagace za hranicemi

Víc než čtvrtina z nich přijela z německy mluvících zemí. „Myslím si, že je to výsledek naší nové aktivity, kdy jsme se zapojili do projektu Top výletní cíle jižní Moravy. Tento projekt příhraničí spolupráce s Dolními Rakousy nám výrazně pomohl v propagaci Slavkova za hranicemi,“ vysvětlil Šilhánek.

I přes vysokou návštěvnost však má slavkovský zámek určité rezervy. „Všechno je otázkou organizace průvodců a dalších služeb. Určitě ještě nejsme na hranici maximálního počtu návštěvníků,“ myslí si ředitel.