Zatímco návštěvnost zámků v regionu láme rekordy, návštěvnost na vyškovské radniční věži, která byla letos přes prázdniny poprvé zpřístupněná lidem, je spíš zklamáním. Přesto chce město v prohlídkách pokračovat.

„Za dva měsíce, kdy byla věž otevřená, ji navštívilo 1433 lidí a po kalkulaci jsme zaznamenali ztrátu ve výši sedmadvaceti tisíc korun, což není naštěstí tak vysoká částka, jaké jsme se po prvních týdnech obávali,“ vyčíslila Dagmar Nepeřená, radní a zástupkyně ředitele zooparku, který prohlídky provozoval.

Čísla tak zůstala za očekáváním. „Mysleli jsme, že zájem bude větší. Nepomohla ani slevová akce pro návštěvníky zooparku, kterou jsme uspořádali v srpnu. Čísla na přijatelnou úroveň pozvedla až vyškovská pouť, která přilákala hodně lidí i na věž,“ pokračovala Nepeřená.

Kdo za rok?

I právě díky vyškovské pouti byl druhý měsíc provozu rušnější. „Sama se na věž neodvážím, protože mám strach z výšek, ale prodávám v jednom z obchodů na náměstí a přišlo mi, že tam chodí hodně lidí,“ řekla Ludmila Zemánková z Ivanovic na Hané.

Jestli se zoopark příští léto znovu pustí do akce, která byla letos ztrátová, zatím není jisté. „Ještě nevím, jak to bude s provozem v příštím roce. Pokud budeme znovu pořádat prohlídky, rádi bychom s městem vyjednali, aby se s námi podělilo o náklady. Na stole je taky varianta, že by věž provozovalo samo město,“ popsala Nepeřená.

Její slova potvrdil také starosta okresního města. „Jedna z možností je, že prohlídky bude zajišťovat naše Turistické a informační centrum. Tím by se mimo jiné snížily náklady, protože by nebylo potřeba najímat brigádníky na provádění,“ podotkl vyškovský starosta Jiří Piňos.

Pracovnice Turistického a informačního centra mají navíc zevrubnější informace o historii města. „Zažili jsme třeba návštěvníka, který nebyl spokojený s výkladem našich průvodkyň. Zaměstnanci z centra asi dokáží nabídnout náročnějším návštěvníkům odbornější výklad o Vyškově, než brigádníci z řad středoškolských studentů,“ přidala další přínos případného přechodu Nepeřená.

Opoziční zastupitel Radek Mikulka je nicméně přesvědčený, že pouhý přechod prohlídek pod někoho jiného ztráty nesrazí. „Prohlídky jsou ztrátové kvůli systému, jakým jsou zajišťované. Lidem není příjemné, že musí čekat, až se nashromáždí větší skupinka návštěvníků. Chtějí přijít a rovnou jít, jak jsou zvyklí z jiných podobných památek,“ myslel si Mikulka.