Ve svazku vzájemně spolupracuje sedmadvacítka obcí a měst z Vyškovska a Hodonínska.Zdroj: Deník / Lukáš IvánekZ reakcí na dotaz Deníku vyplývá, že nelitují. Například Bučovice do svazku lijí 225 tisíc korun a i přes dopady pandemie či daňových změn tomu tak bude i letos. Důvod? Mimo jiné upoutání pozornosti turistů a tím pádem z nich pramenících příjmů. Celkově v tomto roce svazek bude hospodařit se sumou přesahující dva miliony.

Starostka Drnovic Zuzana Hermanová.
Máme skutečně velké plány, říká starostka Drnovic Zuzana Hermanová

„Má to pro nás význam zejména co se týká možností propagace v souvislosti s rozvojem turistiky. Například nedávno jsme se prostřednictvím svazku dostali pod destinační oblast Brněnsko, z čehož nám plynou také právě propagační výhody,“ sdělila mluvčí Bučovic Martina Hašková.

Na kole do všech obcí

Top událostí, která k regionu na pomezí dvou okresů přitahuje pozornost návštěvníků, je každoroční poznávací cykloakce. Nejzdatnější účastníci během několika týdnů zavítají do všech sedmadvaceti obcí a měst. Mezi pravidelné účastníky patří Roman Volek z Bučovic, jenž na kolo sedá s přáteli.

„Je to podařená věc, díky které jsme se dostali do terénu a měli cíl. Poznali jsme díky tomu region a nakonec se potkáme i s dalšími účastníky,“ pochvaluje si. Cykloakce se podle všeho uskuteční i letos.

Ilustrační foto
Noví bezdomovci na Vyškovsku: nabízejí jim ubytování. Mnozí šanci nevyužijí

Existence svazku trvá už čtvrtstoletí. Pět let se pak představitelé samospráv mohou administrativně opřít o společnou kancelář mikroregionu známou jako Centrum společných služeb. Využívají ji třeba při zadávání veřejných zakázek nebo žádostech o dotace. Manažer centra Jaromír Konečný uvedl, že členské obce a města spolupracují také při zvelebování a zvyšování bezpečí svého okolí.

„Nelze označit nejvýznamnější počin, záleží na úhlu pohledu. Může se jednat například o vyznačení cyklotras v celém regionu, pořádání každoroční cykloakce, z investičního hlediska se jedná o velké společné projekty v oblasti protipovodňové ochrany, či pořízení domácích kompostérů pro obyvatele,“ sdělil Konečný.