Zájemců je tolik, že už kolem poledního je pořadník plný. „Na každého se bohužel nedostane. Je velmi příznivé počasí, snad nejlepší za uplynulé roky, a lidí je tu opravdu hodně. Odhaduji, že do večera se jich tu vystřídají tak tři až čtyři tisíce, což je rozhodně nejvyšší návštěvnost, co si pamatuji," podotýká předseda aeroklubu Pavel Novák.

Návštěvníci se rekrutují snad ze všech věkových kategorií. Od miminek v kočárcích přes sedmnáctileté mladíky až po sedmdesátníky. „Vzal jsem sem děti a opravdu si to užily. Hodně se jim líbil armádní vrtulník, byli jsme si i sednout v Andule," ukazuje Vyškovan Milan Kusala na dvouplošník Antonov, který roluje po přistávací dráze.

Ve vzduchu však není ani na chvíli klid. Akrobatické létání předvádí čtveřice dopravních pilotů ze Zábřehu, kteří osedlali různobarevné letouny Zlin. „Normálně létají na aerolinkách, ale tam spíš ovládají počítače, tak si to takhle vynahrazují," usmívá se předseda Novák.

Po chvíli ukazuje na dalšího akrobata, který ovšem své letadlo vede do podstatně větší výšky. „To je zrovna jeden člen našeho aeroklubu. Jednou přišel na den otevřených dveří, vyzkoušel si to a tak ho to chytlo, že se tomu začal věnovat. Teď už může sám předvádět," vysvětluje Novák a připomíná tak hlavní cíl, který dnešní akce má – přivést do klubu další zájemce o létání.

Možnost proletět se nad ulicemi, kudy denně chodím, si ovšem nenechám ujít ani já. Sedám tak do letadla s instruktorem Jiřím Dokoupilem. „Jednou za mnou takhle na vyhlídkový let přišla babička. No, přišla, táhli ji dva vnuci. Sedla si dozadu a když jsem se pak ještě na zemi na ni ohlédl, všiml jsem si, že se modlí. Byla chudák celá vyplašená. Vzlétli jsme, ona se uklidnila a když jsme pak přistáli, celá nadšená mi děkovala, že to bylo krásné a že se tak dostala blíž pánubohu," směje se Dokoupil.

Ne vždy jsou ovšem lety takhle pohodové. Třeba když se do letadla opřou turbulence. Při otázce, jestli už se mu někdo v letadle pozvracel, se pilot znovu usmívá. „Občas se to stane. Vždycky pochopitelně zjišťujeme, jak se lidé cítí, a když je vidět, že jim není úplně dobře, jdeme na přistání. Ale někdy se tomu vyhnout nedá. No, nic příjemného to tedy není," říká pilot s nadhledem.

Konverzaci každou chvíli přeruší hlas z jiného letadla nebo řídícího centra. „Dneska se tedy dispečeři zapotí, takhle rušno tu normálně nebývá. Ale oni to zvládnou," je přesvědčený Dokoupil. Po zhruba patnácti minutách navádí letadlo na přistání. Do vzduchu se však do večera dostane ještě několikrát. Zájemců o vyhlídkový let je hodně. A kdo ví, možná se některý z nich časem vrátí jako oficiální člen klubu.