Nebezpečné nástrahy

Dětské hřiště v rousínovské místní části Rousínovec vzniklo asi před třemi lety. Rodiče, kteří tam berou své ratolesti, si však všimli, že některé prolézačky pro ně nejsou úplně bezpečné. Pokud totiž děti například lezou po žebříku na skluzavku a nedívají se před sebe, můžou se praštit do čela o dřevěné madlo ve věži.

„Mám vnučku, které je teď osm let, takže si tam už chodí hrát sama a ví, na co si má dávat pozor. Když jsme tam však dříve chodili s ní, všimli jsme si, že o příčku nad žebříkem se může snadno bouchnout do hlavy, takže jsme ji na to upozorňovali,“ popsala třeba Jana Chromá z Rousínovce.

Problémových prolézaček si všimla také rousínovská radnice. Padla o nich nejedna připomínka na zasedání zastupitelů. „Protože skluzavka je certifikační prvek, zjišťovali jsme, jestli je v pořádku. Firma nám sdělila, že příčka je tam z bezpečnostních důvodů, aby dítě nepřepadlo zpátky dolů, když vyleze nahoru do věže. Má si prý dávat pozor, aby se nebouchlo do čela,“ uvedla tajemnice Rousínova Ludmila Havlíčková, která podle svých slov také sama často trne, když pozoruje na skluzavce svého vnuka.

Havlíčková zato uvedla, že dopadová plocha by už pro děti neměla být nebezpečná. „Firma slíbila, že tam technik připevní gumový povrch. Prověří i popraskané spáry v dřevěných kulatinách. Některé štěrbiny jsou dost velké, děti by tam klidně mohly strčit prsty,“ popsala tajemnice. Doplnila, že tyto dvě věci také město uplatňuje jako reklamaci.

Něco opraví

Dětské hřiště v Rousínovci vybudovala brněnská firma Flora servis. Zástupkyně jejího majitele Dana Dočkalová potvrdila, že příčka ve věži skluzavky musí být kvůli normám. „Když je nahoře totiž více dětí, které se tam různě pošťuchují, zabrání pádu dolů ze žebříku. Dopadová deska je z plastu a musí na ní být protiskluzová guma. Pokud tam není, technik ji na ni přidělá,“ slíbila Dočkalová.

Kontrolní technik Luděk Simonides už si prý byl hřiště v Rousínovci prohlédnout. „Právě budu sepisovat zápis. Speciální režný koberec na plastové desce opravdu chybí. Co se však týká štěrbin ve dřevě, tam jsem problém nenašel, stav odpovídá normám,“ podotkl technik.