Už léta hyzdí obec Drysice vyhořelá hala. Kdysi v ní bývala stolárna, později sklárna. Zůstaly z ní jen zdi, které hrozí spadnutím. Likvidaci stavby zdržuje zdlouhavé dědické řízení. Monika Kuběnská se bojí pouštět svou tříletou dcerku na dvůr, aby nepřišla k úrazu. Sousední vyhořelá stolařská hala se totiž pomalu hroutí do dvora. Na její zahrádku padají hliníkové plechy a skelná vata.

Objekt přitom vyhořel už na podzim roku 2003. Statik tenkrát upozornil, že by se měl ihned srovnat se zemí. I po více než čtyřech letech ale ohrožuje životy.

„Museli jsme přestat chovat i drůbež. Častokrát vidíme v hale pobíhat děti. Vždycky je zaháníme, aby se na ně nesesypala. Jen čekáme, kdy se opravdu stane nějaké neštěstí,“ postěžovala si Kuběnská.

Majitel je stále neznámý

S vyhořelým stavením si nevědí rady ani drysičtí radní. Sami ale taky prý nic nezmůžou. „Apelujeme na vyškovský stavební úřad,“ uvedla místostarostka Drysic Jarmila Procházková.

Úřad ale tvrdí, že nic dělat nemůže. Nezná totiž vlastníka objektu. „Původní majitel zemřel, a proto čekáme na vyřízení pozůstalosti u notářky v Prostějově. Poprvé jsme o to žádali Okresní soud v Prostějově v květnu 2004. Pak následovalo několik urgencí,“ informovala mluvčí vyškovského městského úřadu Dana Bednářová.

Majitelem provozní haly, než ji zabavila banka, byl podnikatel z prostějovské společnosti Komba Miloš Vitásek. Ten však zemřel, ještě než stavení zachvátil požár.

„Nechápeme, jak je to možné, dědické řízení po tolika letech ještě není u konce,“ doplnila drysická místostarostka.

Podle Kuběnských je však odůvodnění nasnadě. „Když pozůstalí začali vést dědické řízení, vyhořelou halu v něm neuvedli. Dávají od ní ruce pryč, protože demolice by stála obrovské peníze,“ myslí si Petr Kuběnský.
Ten v drysické hale dokonce pracoval a kvůli jejímu zničení přišel ze dne na den o práci.

Dědicové se k hale nehlásí

Případ má na starosti prostějovská soudní notářka Hana Dvořáková. Prý netušila, že hala patřila Vitáskovi. Nikdo, ani jeho dědicové jí údajně nenahlásili, že byl vlastníkem haly. Podle jejích slov se na to nepřišlo, ani když soudní znalec dělal posudky.

„Teprve vloni koncem roku jsem na základě podnětu z vyškovského stavebního úřadu poslala žádost na katastrální úřad. Odpověď, že vlastníkem je Komba, přišla letos pátého března. Na jejím základě budu žádat o rozšíření znaleckých posudků,“ řekla notářka.

Podle ní dědicové předlužené dědictví odmítli. Pravděpodobně tak bude likvidace nařízená státem. Termín si ale netroufala odhadnout.
Vedení obce Drysice se těší, že až hala zmizí, zůstane na jejím místě pouze zelená plocha. Počítá s ní i v novém územním plánu, který budou zastupitelé schvalovat v dubnu.