Ordinace praktických lékařů na Vyškovsku se totiž plní pacienty, kteří přicházejí s virózami a nachlazeními způsobenými změnami počasí. Ještě víc je těch, kteří k lékaři vůbec nejdou a nemoci léčí doma.

Jednou z nich je i Markéta Hromádková z Vyškova. „Jsem nemocná už týden, bolí mě v krku, mám rýmu a teploty. Zřejmě je to způsobené tím, že jsem nedávno byla venku nalehko, protože bylo teplo, jenže večer se ochladilo a já jsem pořádně zmokla. Léčím se svépomocí, protože si nemůžu dovolit nejít do práce,“ podotkla Hromádková.

Podle lékařů z regionu je teď letních nemocí mnohem víc než obvykle. „Máme hrozně moc pacientů s virózami, často s vysokými horečkami. Ty můžou být i jednodenní, člověk najednou zjistí, že má teplotu osmatřicet stupňů Celsia, ale přitom ho nebolí v krku ani se do té doby necítil špatně,“ uvedla třeba lékařka Danuše Adamcová z Vyškova.

Jednodenním případům doporučuje nemoc vyležet a vypotit. „Objevují se samozřejmě i bolesti v krku a delší nemoci, někdy je lepší nasadit antibiotika. Určitě za to můžou výkyvy teplot a proměnlivé počasí, které nedělá dobře starším ani mladším ročníkům. Lidé by měli být vždycky připravení na to, že se může náhle ochladit nebo naopak oteplit,“ podotkla Adamcová.

Její slova potvrzuje také vyškovská lékařka Blanka Chaloupková. „Počet případů letních nemocí nám určitě vzrostl, může za to počasí. Lidé se tomu nedokáží přizpůsobit, vyjdou z domu v krátkém tričku a pak mrznou, nebo naopak. Ráno je pět stupňů a odpoledne pětadvacet. To zdraví rozhodně nesvědčí,“ řekla Chaloupková.

Totéž si myslí i praktický lékař Felix Kuba z Rousínova. „Počasí může hrát u nachlazení určitě velkou roli, pokud jde třeba někdo na výlet, nepřipraví se na změny a potom zmokne, pak je to hned. Tady u nás na Rousínovsku ale příliš výrazný nárůst letních nemocí není,“ poznamenal Kuba.

Vysoké teploty

Letní nemoci se obecně dají rozdělit do tří typů. Nachlazení, která mají podobný průběh jako chřipka, doprovázejí je vysoké teploty a zánět dýchacích cest spojený s rýmou. Druhým typem nemoci je angína, která se objevuje hlavně při vysokých teplotách, kdy se lidé ochlazují studenými nápoji. Ty snižují přirozenou imunitu sliznice. Třetím typem onemocnění jsou virózy doprovázené střevními problémy a průjmy, které také často přicházejí v letních vedrech.

A právě ta konečně po delší době slibují meteorologové pro následující dny. Od poloviny týdne se má oteplit až na sedmadvacet stupňů Celsia, obloha má být převážně jasná až polojasná a teploty blížící se třicítce mají vydržet i o víkendu. Lékaři proto varují, aby lidé se změnou počasí počítali a pokusili se jí přizpůsobit.