Některé rodiče navíc udivuje, že třeba v jedné chodbě budovy už několik týdnů stoly, které z nedostatku místa využívali k převlékání dětí, zatarasily jiné stoly. „Obecně je lavic málo," zmínil Víšek.

Navíc některé se podle rodičů nebezpečně viklají. Jiný otec má problém i s toaletami. „Syn na kohoutek nedosáhne, umyvadla nejsou přizpůsobená dětem. Navíc než začne téct teplá voda, trvá to pěkně dlouho," upozornil muž.Malé šatny, starší vybavení a nedostačující zabezpečení. Někteří rodiče by uvítali velkou vnitřní rekonstrukci vyškovského Majáku. Nedostatek místa řešili třeba tím, že děti do kroužků převlékali na stolech. Jenže ty zatarasily jiné stoly.

STARŠÍ VYBAVENÍ. Někteří rodiče by uvítali velkou vnitřní rekonstrukci vyškovského Majáku. Nedostatek místa řešili třeba tím, že děti do kroužků převlékali na stolech. Jenže ty zatarasily jiné stoly.

Výraznou vnitřní rekonstrukci by uvítala i Martina Hrozová, která na své dítě v objektu čeká. A bývá jí zima. „V hale je jediný radiátor, je v ní chladno. Budova by potřebovala velkou opravu, aby zájemci o kroužky měli určitý komfort," naznačila Hrozová.

Víšek uvítal loni opravené schody u hlavního vchodu. „Jenže není vhodně udělaná rampa na kočárek. Máme malé dítě a jezdíme dovnitř i s ním, ale po rampě se vyjet nedá. Musíme kočárek vzít a jednoduše ho vynést nahoru. Možná je nestandardní, i když to si nemyslím," dodal Víšek.

Zdeně Krčkové, která doprovází dceru na keramiku, se zase nezdá zabezpečení budovy. „Paní na vrátnici nemůže mít přehled o tom, kdo se v budově pohybuje. Hlavně od půl čtvrté se v ní vyskytuje velké množství lidí. Stačí, aby se otočila, a kdokoliv může vejít, aniž by ho zaznamenala. Snažím se nepřipouštět si, že by se mohlo něco stát, ať už krádež, nebo něco horšího. Strach ale mám," uvedla žena.

Hlásí příchod

Kromě zvýšení bezpečnosti by uvítala i výměnu vybavení interiéru. „Uvnitř to vypadá hrozně, i když chápu, že jde o starý dům. Na průběh kroužku to pochopitelně vliv nemá. Viděla jsem výtvory z keramiky, kroužek je vedený dobře," konstatovala Krčková.

Hrozová se při příchodu na vrátnici nahlašuje. Je jí ale jasné, že to lidé nedělají. „Ani nevím, jestli mají. Jak vypadá kontrola příchozích, netuším," sdělila Hrozová.

Zřizovatelem Majáku je Jihomoravský kraj. Podle slov náměstka hejtmana Stanislava Juránka nemá středisko letos v plánu žádné investiční akce. „V loňském roce jsme zajistili opravu schodiště, vybudovali zázemí pro rodiče, kteří čekají na své děti v hale. Část budovy jsme nechali vymalovat, někde došlo k výměně podlah. Vybavují se i jednotlivé učebny, a to nábytkem, počítači a audiovizuální technikou," vyjmenoval s tím, že v nejbližší době vznikne před budovou i hřiště pro děti, které čekají na své kroužky.

Ředitelka Majáku Ludmila Nováková si myslí, že budova je zabezpečená dobře. Přesto přemýšlí nad kamerovým systémem. „Uvažuji nad ním. Nicméně tím, že máme na podatelně službu v době, kdy je budova otevřená a současně funguje také pravidelný pedagogický dohled, je její zabezpečení dostačující," prohlásila ředitelka Nováková.

Zatím zjišťuje informace, co všechno je zapotřebí k tomu, aby mohli kamery pořídit. Od loňska je navíc u vchodu umístěná dveřní koule, která neumožňuje vstup cizím lidem v době, kdy služba na podatelně není. Vyřešení problému s šatnami, které rodičům nevyhovují, podle ní není snadné. „Máme omezené prostory. Bylo by to na úkor místností, ve kterých se konají aktivity dětí. Šatnu máme jen u sálu, ve kterém jsou taneční a pohybové kroužky. V ostatních je vyhrazený prostor pro ukládání věcí. Šatna u sálu je uzamykatelná," dodala Nováková s tím, že dosud v ní žádnou krádež nezaznamenala.