Odbíjí první hodina po poledni a akce může začít. Tyto vodní radovánky se na olšanském rybníce konají počtvrté. Své síly k jejich uskutečnění spojili prakticky všichni. „Akci pořádá obec ve spolupráci s hasiči a dalšími dobrovolníky. Také se k nám přidali rybáři, kteří dřív samostatně pořádali rybářské hody,“ říká olšanský zastupitel Arnošt Ohli. Přítomnost rybářů potvrzuje vůně grilovaných makrel, která se nese vzduchem. To už se ale soutěžící pomalu připravují na vyplutí.

Pětice plavidel různých velikostí, tvarů i barev trpělivě čeká na břehu rybníku. K vidění je plovoucí tábořiště s hořícím ohništěm, posezením a malým přístřeškem. Plavidlo střeží mladí hasiči. Vyrobit ho prý není vůbec jednoduchá záležitost. „Trvalo nám to tak měsíc. Nejtěžší bylo udělat ohniště. Ale chtěli jsme udělat něco originálního, něco co na vodě ještě nebylo,“ popisuje mladý hasič z Olšan Michal Smítal.

Vedle tábořiště stojí na značce proutěné čapí hnízdo, které dokonce střeží malý čáp. Vedle něj je připevněná cedule s nápisem „Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií“. Demonstranti se ale kolem něj zatím neshromažďují. Zato známá žlutá rodinka z animovaného seriálu Simpsonovi nasedá do sedadel svého růžového kabrioletu. Nechybí jim ani ikonické účesy a vypoulené pohledy, které aktérům zajišťují rozpůlené pingpongové míčky. Připravená k vyplutí je také malá kára přizpůsobená pro jízdu na vodě a člun olšanské policejní hlídky.

Společně se všichni odstrkují od břehu a vydávají se na okružní plavbu po rybníce. Simpsonovi řadí rychlost, trampové berou do ruky pádla ve tvaru kytar a chlapcům z čapího hnízda je v patách ozbrojená policejní hlídka. Z druhé strany na ně pádlem posílá spršku mladý řidič obojživelné káry. Pořadí této pětice teď mají v rukou návštěvníci. Každý z nich mezi ně může libovolně rozdělit tři hlasy. „Soutěží se ve dvou disciplínách. V jedné se hodnotí krása, důvtip, složitost, zkrátka co koho zaujme. V té druhé potom hodnotím jejich rychlost,“ vysvětluje Ohli. Konkurence byla veliká, hlas lidu ale v obou případech zvolil za vítěze rodinku Simpsonových.

Po vyhlášení vítězů přichází onen zvěstovaný déšť. Program ale zdaleka neohrozí. Kdo nemá deštník, sedne si k pivu do stanu. Voda v rybníce je navíc příjemně teplá a zve k plavání. Toho využívají hlavně děti, které se baví skákáním z úzké lávky do vody. Lávka se navíc stane dějištěm několika soutěží pro děti i dospělé. Jedna disciplína spočívá v přejití lávky v co nejrychlejším čase, druhá pak vyžaduje vézt před sebou ještě kolečka. Soutěžící, kteří neudrží balanc a spadnou do vody, se alespoň nemusí bát, že zmoknou. Ve svém živlu jsou pak místní hasiči, kteří předvedou ukázku svojí práce.

Přestože lidí přišlo na akci poměrně hodně, počasí množství lidí odradilo. „To počasí se samozřejmě na akci podepsalo. Je tu méně lidí než v předchozích ročnících,“ hodnotí starostka Olšan Dana Křížová. Minulé ročníky totiž doprovázely téměř až tropické teploty. Přesto si ale spoustu lidí nenechalo akci ujít a bavili se až do noci. Ve večerních hodinách se o zábavu postarala hudební skupina Modul.