Vážení čtenáři, další díly seriálu Lidé sv. Floriána najdete ZDE

„V obci jsme podle mého názoru určitě hodně vidět. Podílíme se na pořádání tradičních ostatků, babských hodů nebo obecní zabíjačky. Pro děti pak chystáme nejen na začátku a konci školního roku táborák, ale i zhruba po deset let se už stalo tradicí, že pro ně organizujeme letní tábor. Nerad bych také zapomněl na mikulášský den, který vychází na nejbližší neděli po šestém prosinci a je ve stylu branného závodu,“ vyjmenoval hned v úvodu starosta velešovického sboru František Musil.

Vzápětí vyzdvihnul zejména letní tábor, který si děti vychutnávají v lokalitě chráněné krajinné oblasti Říčky. Průběh tábora se skládá z velké celotáborové hry a mnoha her doplňujících. Na děti čeká i celodenní výlet na kolech, třeba k propasti Macocha s prohlídkou Punkevních jeskyní nebo k lezeckému centru Baldovec.

K velmi oblíbeným vyjížďkám na kolech pak patří ty za koupáním. Spoustu vybavení tábora si navíc Velešovičtí vyrobili sami, třeba skládací altánky pro jídelnu, toaletu, vybavení kuchyně, nebo se pustili do vylepšení sprchy.

Součástí činnosti sboru je i pravidelné objíždění okrskových soutěží. Na nich sbor pravidelně ukořisťuje slušná umístění. „Podařilo se nám dát dohromady i družstvo žen. Fungují sice krátce, ale vždycky na nejrůznějších akcích dodají atmosféře pořádný šmrnc. Ženské si holt vždycky nějak poradí,“ pochválil Musil.

Aktivní je také mládež

Historie sboru se nicméně začala psát už dávno. Dobrovolný sbor hasičský vznikl už roku 1893 a za založením stál správce velkostatku Otto Dvořák, Vilém Valníček ze Slavkova a učitel František Potůček. Toho času byl starostou obce rolník František Mráz, v obecní radě pak kovář Eduard Kalousek a rolník Antonín Frank. Všichni tři přispívali sboru peněžitě. „Co vím, tak naši předkové měli první motorovou stříkačku v okrese,“ zavzpomínal starosta.

Tomu dělá radost, že v současné době má sbor na sedm desítek členů. Z toho pak tvoří jedenatřicet členů mládež. „Aktivní je zhruba polovina mládeže. Musím také zmínit, že našemu nejstaršímu členovi bude brzy úctyhodných sto let. Je třeba ho pochválit, protože se pravidelně zúčastňuje výročních schůzí. Sice ho na ně vozíme, ale je čilý, s lecčím si stále vystačí sám,“ zdůraznil Musil.

Připomněl také, že sbor má i devět členů zásahové jednotky. Za největší hasičskou akcí se ale musí hodně vracet do minulých let. „Roku 1983 jsme měli ve Velešovicích povodeň. Po čtyři dny jsme uklízeli dědinu, chodníky i silnice. Pomáhali jsme při čerpání vody a odklízení následků záplav. To byla asi největší akce za poslední roky,“ vzpomínal.

Velešovičtí nicméně před několika lety zasahovali i u požáru auta nebo vrakoviště v Holubicích. „Občas vyjedeme k hašení trávy nebo k odchytu roje včel. V našich řadách totiž máme včelaře,“ pochlubil se Musil.

Pomocnou ruku ale členové sboru nabízejí i jinde. „Vždycky nás někde potřebují, za což jsme samozřejmě rádi. Třeba několik let zpátky jsme pomáhali rybářům, když se potýkali s neuvěřitelně suchým počasím. Dusili se jim ryby, takže jsme pomocí dvou čerpadel čeřili vodu. Myslím si, že u drtivé většiny nejrůznějších akcí pořádaných ve Velešovicích vždycky nějaký náš člen přítomný je,“ zdůraznil na závěr starosta sboru.

Vážení čtenáři, seriál Lidé svatého Floriana najdete také v tištěné podobě každý pátek ve Vyškovském deníku Rovnost.