Houstnoucí provoz, místo parku nevzhledné okolí nebo třeba taky nepořádek v ulicích. Tyto a mnoho dalších věcí vadí obyvatelům Vyškova a blízkého okolí, kteří do města často jezdí. Vyplynulo to z ankety, kterou tam nedávno redakce Vyškovského Deníku udělala.

„Městem jezdí hodně aut, je to opravdu neúnosné. Ke zrychlení dopravy by určitě přispěla úprava intervalů na semaforech. Netvořily by se takové kolony. Ani obchvat by nebyl zbytečný. Radnice by s tím měla určitě začít něco dělat,“ svěřil se třeba Jiří Moucha.

Takřka zajedno s ním byla taky Renata Dočekalová. „Dopravní situace je tady hrozná. Ani nevím, co by se s tím dalo dělat. Snad nic nepomůže. Nejlepší by bylo odklonit dopravu. Obchvat ale není nejlepší řešení.

Možná by bylo dobré, kdyby se zrušily poplatky na dálnici podél Vyškova. Auta by se tak mohla vyhnout středu města,“ myslí si Dočekalová.

Vedení města ovšem vidí řešení právě v obchvatu. „V současnosti si necháváme vypracovat takzvanou vyhledávací studii. Ta by nám měla říci, zda je severozápadní obchvat Vyškova vůbec možný. Projektujeme první část severozápadního přivaděče,“ informoval vyškovský místostarosta Roman Celý.

Přivaděč by měl začít na sjezdu z dálnice a pokračovat obloukem přes železniční trať kolem Nosálovic a sídliště Osvobození až k Dědické ulici.
Neúnosný provoz ovšem není jediné, co Vyškovany trápí. Někteří si stěžují například na nedostatek zeleně. „Bydlíme v Hybešově ulici, v části, kde jsou nové paneláky. Chybí nám nějaký pěkný parčík, kam by se dalo třeba sednout. Místo toho je tam zatím jenom škaredé okolí a kovošrot,“ uvedla zase Alena Dlhá.

Místo vysazování nových stromů však radnice stromy spíš kácela. Teď ovšem plánuje vysadit novou zeleň v některých místech. Ne však v Hybešově ulici. „Už v letošním roce se začne rozšiřovat park Smetanovy sady podél cyklostezky směrem k Dědicím,“ uvedla tisková mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

V neposlední řadě se stále ozývají hlasy, že je v některých částech města nepořádek. To si myslí například Michael Konvičný. „Nelíbí se mi nepořádek na veřejných prostranstvích, zejména v okolí vlakového a autobusového nádraží. Také mnohým majitelům psů by měly být jasnější jejich povinnosti při venčení zvířat,“ naznačil Konvičný.

Jak nedávno uvedl vedoucí odboru místního hospodářství vyškovské radnice Vlastimil Kučera, město nechává čistit veřejná místa. Podle něj ale záleží taky na lidech, jak se chovají ke svému okolí. „Někteří totiž vyhazují odpadky do trávy místo do košů,“ řekl před časem Kučera.

Michal Sklenář