Vloni obě vyškovské atrakce nalákaly rekordní počet návštěvníků. Bylo to neuvěřitelných téměř čtvrt milionu lidí. Vedení plánuje na letošek řadu novinek. Chce také napravit nedostatky, které se v počátcích projevily.

„Čeká nás oprava výběhu pro vodní drůbež a voliéry dravců. Postupně přebudujeme chodníky do zámkové dlažby. Pokud se nám podaří získat dotaci, chtěli bychom vylepšit parkoviště. Tato akce by měla vyjít na osm milionů korun,“ informoval ředitel dinoparku a zooparku Josef Kachlík.

V zooparku by se měl také objevit nový pavilon hrabavé drůbeže za jeden a půl milionu korun. Mělo by jít o největší expozici slepic v republice s téměř dvaceti druhy. „Asi tři sta tisíc korun investujeme do úprav pokladny. Přidáme jednu plně automatickou, čímž by se měla zkrátit čekací doba,“ upozornil před časem Kachlík.

Rekordy láme také návštěvnost barokního zámku ve Slavkově u Brna, a to hlavně díky pestré nabídce nejrůznějších akcí od koncertů vážné hudby až po srazy milovníků veteránů či výstavy psů. K největším tahákům sezony patří prosincové Vzpomínkové akce k výročí bitvy tří císařů u Slavkova, srpnové Napoleonské dny, každoroční hudební přehlídka a právě Oldtimer festival.

„K nejvýznamnějším akcím letošní sezony bude patřit výstava Václav Kounic – politik a mecenáš spojená s konferencí s mezinárodní účastí. Vyzdvihnout chci také výstavu originálních obrazů Josefa Lady, která začne v červenci. Jedná se podle mého názoru o mimořádně zajímavou akci, protože rodina Ladova tato díla prakticky nezapůjčuje,“ pozval návštěvníky do Slavkova ředitel zámku Aleš Šilhánek.

Tisíce dalších turistů přitáhne každoročně na Vyškovsko unikátní renesanční zámek v Bučovicích, vyškovský akvapark a hlavně neporušená příroda se spoustou cyklostezek v oblasti Ždánického lesa a Drahanské vrchoviny. Velkou slabinou regionu ale stále zůstává omezená nabídka ubytování. V počtu lůžek pro turisty je na tom podle statistik Vyškovsko nejhůř na celé jižní Moravě.

Šárka Dubská

Martin Gajdoš