„Nechápu to. Jezdím každý den do práce do Brna a od pondělí je to docela problém. Myslím, že oprava průtahu městem mohla počkat. Pokud vím, práce na dálnici už byly plánované dlouho," zhodnotil nastalou situaci Rousínovan Antonín Novák.

To ovšem byla i rekonstrukce silnice z Tučap do Rousínova, jak připomněl šéf vyškovských cestářů Zdeněk Gardelka. Podle něj chyba není na straně podniku, který vede. „Ředitelství silnic a dálnic opravovalo dálnici už také loni a předloni. Takže těžko najít termín, kdy bychom mohli s pracemi, které jsme plánovali už dlouhou dobu, začít my," naznačil Gardelka s tím, že současné problémy budou řidiče provázet celý podzim. Doprava v místě, kde cestáři právě pracují, je svedená do jednoho pruhu a provoz je řízený kyvadlově.

Opravy na takzvané staré silnici z Vyškova do Brna mezi Tučapy a Rousínovem budou rozdělené na dvě etapy. „Počátkem tohoto týdne se rozjela první. Dělníci začínají od výjezdu z Rousínova na Brno a budou pokračovat směrem do města. Vynechají pouze úsek okolo právě rekonstruovaného náměstí a křižovatku hlavní silnice s ulicemi Skálova a Československé armády, kde má vzniknout kruhový objezd. Tato etapa bude hotová do poloviny prosince," objasnil Gardelka s tím, že díky výměně asfaltových vrstev z rousínovského průtahu zmizí kritizované výmoly a nerovnosti.

Součástí druhé etapy, která začne v březnu příštího roku, bude výstavba kruhového objezdu, oprava úseku u náměstí a především rekonstrukce silnice z Rousínova do Tučap, na níž mají mimo jiné při vjezdech do Komořan a Tučap vzniknout zpomalovací ostrůvky. Trvat bude do konce září příštího roku. Náklady na celou rekonstrukci dosahují takřka sto osmi milionů korun. Převážná část má být placená z fondů Evropské unie.

Co se týká dálnice, pro auta jedoucí směrem na Brno je zablokovaný výjezd i nájezd u Rousínova. Práce zcela uzavřely asi sedmikilometrový úsek mezi Brnem a Vyškovem směrem na jihomoravskou metropoli. Důvodem je rekonstrukce cementobetonového povrchu silnice. Provoz silničáři svedli do jednoho pruhu v protisměru.

Auta jedoucí na Ostravu pokračují dál ve dvou pruzích. Rychlost je v úseku omezená na 80 kilometrů v hodině a v místě se tvoří dlouhé kolony. Podle policistů v pondělí dosahovaly až sedmi kilometrů, včera pak byly vinou havárie kamionu dlouhé i víc než deset kilometrů. O opravách neměl žádné tušení třeba Vyškovan Igor Jelínek. „Práci mi to rozhodně velmi zkomplikuje. Asi zkusím jezdit po staré, ale těžko říci, která z obou cest bude lepší," povzdechl si Jelínek. Jedna z možných objížděk pro řidiče jedoucí třeba ze Slavkova u Brna do Vyškova vede přes Bučovice. Je však asi o deset kilometrů delší než po dálnici. Omezení na D1 má pode policie trvat do 23. listopadu. Ředitelství silnic a dálnic se ani po opakovaných urgencích redakce k uzavírce nevyjádřilo.