Takový problém má třeba rodina Grenarova z Ruprechtova. Školka je o prázdninách zavřená a hlídání bohužel nemají. „Protože jsme nesehnali hlídání, musela dát přítelkyně v práci výpověď aby se o dceru mohla starat, školka je u nás totiž o prázdninách zavřená,“ řekl Aleš Grenar z Ruprechtova. Určitě ale nejsou jediní, kdo by uvítal provoz školky o prázdninách. To potvrzuje i další tatínek. „Máme výhodu, protože se nám o malou postará babička. Určitě si s manželkou ale vezmeme dovolenou. Nejenom my, ale i další rodiče, bychom uvítali, kdyby byla školka o prázdninách alespoň měsíc otevřená,“ vypověděl Miroslav Tomášek z Ruprechtova. Školky na většině vesnic jsou prostě zavřené. To potvrdila i ředitelka mateřské školy v Hošticích-Herolticích. „Školka je u nás otevřena do devátého července,“ informovala Libuše Bláhová.

Grenar má ale návrh na řešení situace. „Mohli by otevřít třeba jednu školku, kam by chodili děti z okolí, jejichž rodiče nemají hlídání. S tím jsme ale také neuspěli. Zkusili jsme se zeptat třeba ve školce ve Vyškově, tam ale berou jen tamní děti,“ povzdychl si Grenar.

Dítě může pohlídat chůva

Ve městech je totiž otevřená školka samozřejmostí. Jeden měsíc funguje jedna, druhý druhá. Třeba ve Vyškově jsou jeden měsíc otevřeny všechny školky kromě opatovické a rychtářovské. „Rada města schválila rozpis, kdy která mateřská školka bude mít přerušený provoz a kterou náhradní školku mohou děti v době jejího uzavření navštěvovat,“ vysvětlila tisková mluvčí města Vyškov Dana Bednářová.

Otevřené jsou i školky v Bučovicích. „V Bučovicích se také střídá doba, kdy jsou jednotlivé školky otevřené, jako ve Vyškově. V červenci je otevřená školka Na Padělkách a v srpnu třeba na Sovětské,“ potvrdila účetní školky v Bučovicích Eva Novotná.

Někteří rodiče jsou tedy v tomto směru bez starostí. Pro jiné je zde třeba ještě možnost sehnat si pro dítě chůvu. „Za hlídání si chůvy berou padesát až osmdesát korun na hodinu. To si denně a dva měsíce moc lidí dovolit nemůže,“ informoval o cenách Grenar.

Se staršími dětmi už takový problém není. Jsou už celkem samostatné a rodiče je posílají třeba na tábory nebo školy v přírodě. Ty ale taky něco stojí.