O péči o děti se tam přes letní prázdniny postarají obě školky, Zvídálek i Karolínka. Úplně zavřené budou týden. „Tento systém jsme použili i loni a osvědčil se. Samozřejmě jsme nejdřív situaci s rodiči probrali a zjistili si, jak mají zájem děti do školky přes léto dávat," informovala ředitelka Zvídálku Eva Jurásková.

Po dohodě s Karolínkou tak budou mít rodiče péči o děti zajištěnou. „První týden v červenci bude v provozu Zvídálek na Koláčkově náměstí, od 8. do 26. července pak provoz zajistí Karolínka. V následujícím týdnu budou obě školky uzavřené, od 5. srpna až do konce prázdnin pak bude otevřený zase Zvídálek," vyjmenovala Jurásková.

To v Ivanovicích na Hané bude školka zavřená téměř celé prázdniny, a to kvůli rekonstrukci. „Fungovat nebude od 1. července do 11. srpna. Prvních čtrnáct dní v červenci bude k dispozici mateřinka ve Chvalkovicích, zhruba na měsíc si však maminky budou muset zajistit hlídání," upozornil tajemník ivanovické radnice Jan Kovář. Na tři týdny si budou muset hlídání sehnat i rodiče z Rousínova. Školka tam bude zavřená od 22. července do 9. srpna.

V Bučovicích budou jednotlivá pracoviště mateřské školy v provozu jen omezeně. Rodiče se ale nemusejí bát, že by děti neměli kam umístit. „Vycházíme ze zkušeností z minulých let, děti přes prázdniny sestěhujeme do dvou tříd, které budou k dispozici celé dva měsíce," ujistila ředitelka Mateřské školy Bučovice Jindřiška Potěšilová.

Zavřeno úplně

V Drnovicích mají naopak pro rodiče špatnou zprávu. „Bohužel letos poprvé budeme mít zavřeno celé dva měsíce. Je to způsobené plánovanou rekonstrukcí kuchyně. Bez ní pochopitelně provoz zajistit nemůžeme," povzdechla si ředitelka Mateřské školy Drnovice Květoslava Synková.

Rodiče si tak budou muset zajistit hlídání dětí jinak. „Chápu, že je to problém, vždyť k nám chodí přes sto dětí, ale jiná možnost bohužel není. Zkoušela jsem už zjišťovat u školek v okolních obcích, jestli by se u nich nějaké místo nenašlo, ale bohužel," dodala Synková.

Letní provoz musí řešit také Vyškov, kde je školek celkem deset. V téměř polovině z nich se přitom o prázdninách bude něco rekonstruovat. „Pokud bude k docházce na danou mateřskou školu přihlášených alespoň deset dětí, bude provoz zajištěný v uvedené školce, v opačném případě provoz operativně zajistí jiná školka," informovala mluvčí vyškovské radnice Petra Bezdomniková.

V červenci tak budou mít přerušený provoz školky Hraničky, Opatovice, Palánek, Sochorova, Dědická, Jarní a Puškinova. „V srpnu to místo tří posledně jmenovaných bude Havlíčkova, Rychtářov a Šikulka," vyjmenovala Bezdomniková.

Na Palánku se letos v létě původně měla vyměňovat okna. „Na základě nového posouzení potřeb školky a vzhledem k tomu, že se jedná o mateřinku s největší kapacitou, se radní rozhodli místo výměny oken použít peníze na změnu způsobu ohřevu teplé vody a výměnu kotle. Tyto práce udělá vybraná firma také letos v létě," řekla mluvčí.