Kdyby Blanka Pospíšilová ze Slavkovska našla třeba klíče od auta, předala by je sekretářce na obecním úřadě. Na služebnu strážníků by musela do města, o tom, že nalezené věci patří do infocenter, neví. „Ale určitě nejsem ten typ člověka, který by s klíči nic nedělal," ujistila důchodkyně.

Naopak ví, že občanský zákoník, který platí od loňského ledna, uložil povinnost obcím nalezenou věc skladovat namísto původních šesti měsíců tři roky. Nicméně obavy, které měly s příchodem změny některé z institucí, ve kterých se kupily nalezené věci, se nenaplnily. „Zůstáváme hlavně u klíčů a různých kartiček nebo průkazek na vlak. Klíče ale dramaticky vedou. Občas někdo donese prázdný batoh, nějaké oblečení, objeví se i kolo, ale nejsou to žádné drahé kusy. Většinou je najdou strážníci nebo k nim na služebnu někdo dotlačí kolo, které bylo několik dní opřené bez zájmu u jejich plotu," přiblížil za bučovické informační a kulturní středisko Josef Bouda.

Také pracovníci Turistického informačního centra ve Vyškově skladují už skoro dva roky množství starých kol, která někdo záměrně odložil u popelnice nebo postavil do stojanu. „Většinou nejde o to, že by je někdo zapomněl. Prostě je někde odloží, je to jednodušší než je odvézt do sběrného dvora. Teď už máme sklad takřka zaplněný, nicméně za rok je na základě nového občanského zákoníku budeme moci vyřadit, takže problémy s kapacitou nás zatím netrápí," sdělil pracovník vyškovského infocentra David Vágner.

Kromě kol ve Vyškově skladují nepřeberné množství peněženek, slunečních brýlí, klíčů. „Někdy se k nám dostane i občanský průkaz. Co nás ale třeba hodně zaráží, je, že lidé odněkud dokáží odejít třeba bez berlí. I ty tady totiž máme," dodal Vágner.

Změna v zákoníku tak podle úředníků neměla žádný velký vliv na četnost a frekvenci odevzdaných nálezů. „Někdo venčí psa a najde klíče, takže to trvá, než se k nám dostanou. Mezitím chodí nešťastníci a doufají, že jejich klíče budeme mít, my je ale zklameme. Určitě bych vyzval lidi, aby tu cestu k nám obětovali a nalezené věci odevzdali. Není příjemné měnit klíče od bytu nebo si nechat otevírat auto. Věcí ale nějak zásadně nepřibylo," zmínil Bouda.

Ani slavkovské informační centrum se v záplavě jízdních kol nebo kočárků neocitlo. „Lidé jsou zvyklí nosit nalezené předměty spíš strážníkům. Vybavuji si jen drobné věci jako klíče. Zůstávají v infocentru, ale nestává se, že by v něm ztracené věci byly nějak dlouho. Slavkované jsou v tomhle směru zodpovědní, při ztrátě se přijdou zeptat," řekla Jana Slouková, vedoucí programového oddělení slavkovského zámku, ve kterém centrum sídlí.