Politické strany, které kandidují v říjnových volbách do zastupitelstva, na novou prodejnu ve městě mají různé názory. Podle současné starostky Šárky Šilerové, která je opět lídryní Občanské demokratické strany, je supermarket především soukromou investicí. „K umístění Lidlu se vyjádřily dotčené orgány státní správy, včetně těch na úseku památkové péče, a neměly námitek. O možnostech a podmínkách umístění staveb rozhodují zákonné normy, nikoliv subjektivní pocity osob,“ řekla Šilerová.

Naopak v Bučovicích nově kandidující sdružení Top09 a nezávislých kandidátů stavbu dalšího supermarketu ve městě zcela odmítá. „Vadí mě, že velké supermarkety vytlačují malé obchody,“ vysvětlil lídr kandidátky Lukáš Králíček.

Současné největší opoziční straně Volba pro město nevadí samotný Lidl, ale jeho umístění. „Podle mě je naprostý nesmysl postavit Lidl ve středu Bučovic a navíc v blízkosti zámku,“ prohlásil lídr strany Radovan Válek.

Podobný názor má také jednička Věcí veřejných Miroslav Bílek. „Umístění supermarketu v centru města a navíc v blízkosti kulturní památky nepovažuji za vhodné. Nicméně pokud by byl návrh prodejny Lidl citlivě urbanisticky a architektonicky ztvárněn, považoval bych ho za menší zlo, než umístění průtahu silnice I/50 na několikametrovém násypu s protihlukovou stěnou v korytu Litavy, tedy ještě blíže zámku a centru města,“ uvedl Bílek.

Většina ostatních stran je pro nový obchodní dům i jeho lokalitu. „Na okraj města se hůř dostávají lidé, kteří nemají vlastní auta. Takže si nemyslím, že by bylo špatně, když Lidl bude stát v centru Bučovic, i když je to poblíž zámku. Nehledě na to, že nedaleko už stojí Penny Market,“ řekl třeba lídr Moravanů Aleš Sekanina.

Svůj názor odmítl sdělit lídr bučovických komunistů Zdeněk Koudelka. „Já se k tomu nebudu vyjadřovat,“ prohlásil Koudelka.

Supermarket Lidl již v Bučovicích získal územní rozhodnutí, a to i přes odvolání tamního okrašlovacího spolku. O stavební povolení zatím řetězec nepožádal. Nyní zpracovává potřebnou dokumentaci.

Má poblíž zámku vyrůst Lidl?

Šárka Šilerová, ODS
Stavba supermarketu Lidl je soukromou investicí na soukromých pozemcích v souladu s územním plánem města a s českými zákony. Proti umístění Lidlu neměly dotčené orgány státní správy námitek.

František Šujan, ČSSD
Podle mě je v Bučovicích přeobchodováno, nicméně stavba Lidlu je soukromou záležitostí investora a ne města. V souladu s platným územním plánem supermarket je. A nevím, proč by Lidl nemohl vzniknout nedaleko zámku.

Petr Šujan, KDU–ČSL
Výstavba supermarketu Lidl v Bučovicích je dobrá, a to i pro lidi z okolních vesnic, kde už třeba obchod není. Nová prodejna podpoří konkurenci mezi řetězci. Nejsme ani proti lokalitě poblíž zámku.

Radovan Válek, Volba pro město
Samotná existence Lidlu v Bučovicích mi nevadí, ale jeho umístění ano. V každém normálním městě se supermarkety staví na okraji obce. Podle mě je naprostý nesmysl postavit Lidl ve středu Bučovic a navíc v blízkosti zámku.

Lukáš Králíček, Sdruž. Top09 a nez.
Jsem proti stavbě dalšího supermarketu v Bučovicích. Už máme Penny Market a další podobný obchod je zbytečný. Vadí mi, že velké supermarkety vytlačují malé obchody. Už třeba zanikla večerka.

Josef Brychta, Sdružení nestraníků
Rozšíření obchodní sítě o další supermarket vítáme. A lokalita? Přízemní budova Lidlu podle mě nebude mít výrazný dopad na pohled od řeky směrem k zámku.