Zimní radovánky na horách nebo bujaré oslavy konce roku v hospodě jsou letos pro mnoho obyvatel Vyškovska nedostižným snem. Silvestra stráví v posteli s teploměrem v podpaží.

„V mé ordinaci je přibližně o dvacet procent víc nemocných s chřipkou, než bylo minulý týden. Mimoto přichází také hodně lidí s nachlazením a anginou,“ popsal třeba situaci v Rousínově praktický lékař Jan Vystrčil.

Víc pacientů mají také dětští lékaři. „Průměrně je u nás třicet dětí denně. Prosinec patří z hlediska výskytu této nemoci k měsícům, kdy trápí obvykle větší množství dětí,“ informovala vyškovská dětská a dorostová lékařka Pavlína Zemánková.

Podle ní přitom stačí, když rodiče zaplatí přibližně sto šedesát korun za očkování, a své dítě tak před nemocí ochrání. „Léčba je ke všemu mnohem dražší a trvá zhruba čtrnáct dní. První týden má nemocný teploty a další je ještě unavený,“ řekla lékařka.

Většinou dětem předepisuje paralen. „Pomáhají také vitamíny. Ty jsou zároveň také jedním z prostředků prevence,“ upřesnila Zemánková.

Podle vyškovské lékařky Blanky Chaloupkové se chřipka zpočátku vyskytuje především u dětí. „Další ohroženou skupinou jsou starší lidé a dlouhodobě nemocní. Někdy se to, co je pouhou virózou, označuje chybně za chřipku. V mé ordinaci je právě velký počet nachlazení a viróz. Léčení je ale podobné jako u chřipky,“ vysvětlila lékařka.

Ti, co se dosud nenechali naočkovat, to už nedoženou. „Má to smysl tak čtrnáct dní před vypuknutím nemoci. Tělo si musí totiž vytvořit protilátky,“ upřesnila Chaloupková.

Hygienici současný výskyt nemocí dýchacího ústrojí zatím nepovažují za epidemii. „Ta nastává až v okamžiku, kdy počet případů dosáhne dvou tisíc na sto tisíc obyvatel. Teď jich je přibližně kolem osmi set osmdesáti,“ popsala situaci na Vyškovsku vedoucí protiepidemického oddělení vyškovské pobočky krajské hygienické stanice Marie Hiršová.

Podle ní to je méně, než kolik nemocných bylo těsně před Vánocemi. „Na sto tisíc obyvatel bylo tisíc hlášených případů. Lepší bilance ovlivňuje skutečnost, že děti mají prázdniny a řada lidí má v těchto dnech dovolenou. Ze zkušenosti víme, že tím se nemoc šíří pomaleji,“ vysvětlila vedoucí oddělení.

Situaci za vážnou zatím nepovažuje vedení vyškovské nemocnice. „Výskyt chřipky není tak velký, abychom museli pacienty chránit omezením návštěv,“ informoval náměstek ředitelky pro zdravotní péči vyškovské nemocnice Stanislav Boček.