DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

Aby nevypadala jako ze seriálu Nemocnice na kraji města, ale spíš z německé série o sestřičce Stefanii, stálo to astronomických pětasedmdesát milionů korun. Ještě že mohla sáhnout hned do čtyř peněženek.

Krajský úřad jako zřizovatel nemocnice zaplatil sedmačtyřicet milionů, region soudržnosti Jihovýchod zprostředkoval z fondů EU deset milionů, ministerstvo zdravotnictví devět milionů a zbývajících devět zabezpečila vyškovská nemocnice ze svého rozpočtu.

„Dnešním dnem dochází k posunutí hranice mezi novou a starou částí nemocnice. Mohlo by se říci mezi zářící novotou a šedivou částí. Rozdíly jsou patrné na první pohled. Lze bez nadsázky říct, že rekonstrukcí se naši pacienti přenesou z šedesátých let minulého století do století jednadvacátého,“ komentovala opravu ředitelka vyškovské nemocnice Věra Seidlová.

Moderní pokoje s maximálně čtyřmi lůžky, které jsou elektricky polohovatelné. Každý pokoj má vlastní sprchový kout a toaletu. Pro nepohyblivé pacienty slouží sprchovací komplety. Na stěnách jsou veselé teplé barvy. Lékaři mají nové pokrokové přístroje jako spirometry, inhalátory, videobronchoskop či aparát pro vyšetření žlučových cest. V přízemí se nachází nejmodernější zázemí pro informatiky. To jsou jenom některá vylepšení, se kterými se budou pacienti i personál setkávat.

Oprava západního křídla trvala deset měsíců. „Původní budova z počátku padesátých let byla ve velmi špatném stavu. „Beton na nosných prvcích byl nekvalitní, celé křídlo jsme tedy mimo jiné staticky vyztužili ocelovou konstrukcí,“ uvedl hlavní stavbyvedoucí Michal Reitoral. Letošní modernizace plynule navázala na generální opravy z let 2000 až 2006 v nákladu téměř tří set osmdesáti milionů korun.

„V průběhu osmi let se podařilo spojit peníze jak ze státního, tak z krajského rozpočtu, bez ohledu na to, jaká politická reprezentace vládla na centrální i regionální úrovni. Podařilo se zapojit i evropské fondy. Doufám, že taková symbióza se bude do budoucna týkat i dalších zdravotnických zařízení,“ podotkl jihomoravský hejtman Michal Hašek.
Když už byla nemocnice v obležení řemeslníků, zařídilo její vedení současně i opravu vodoléčby v oddělení rehabilitace. Díky sponzorské firmě vyměnila rehabilitační vany.

Nemocnice už má další plány na modernizaci. „Chceme přistavit výtahy k pavilonu urologie a krčního oddělení, a také mezioborovou jednotku intenzivní péče. Záleží ale jenom na tom, zda budou peníze,“ dodala ředitelka.

Podle zastupitele kraje a vyškovského lékaře Františka Adamce je naděje na získání peněz vysoká. Adamec také podporuje trend, aby se neinvestovalo jen do budovy a vybavení, ale i do zaměstnanců v podobě výměnných pobytů, školení a stáží.