Chřipka a další akutní respirační onemocnění jsou nyní jedním z nejčastějších důvodů hospitalizací. Znojemská nemocnice dokonce v uplynulých dnech přistoupila k vyčlenění zhruba desítky lůžek na rehabilitačním oddělení, důvodem byl nedostatek míst na oddělení interních.

„Ne všechna lůžka totiž mají přístup ke kyslíku, proto jsme se rozhodli k takovému kroku. Největší nárůst počtu pacientů za poslední dobu jsme zaznamenali od Štědrého dne a mezi svátky,“ řekla Deníku mluvčí Nemocnice Znojmo Petra Veselá.

Epidemie akutních respiračních onemocnění v kraji způsobila před brněnskou lékárnou u hlavního nádraží o svátcích dlouhé řady.
Velká poptávka po lécích v Brně: u hlavního nádraží se o svátcích tvořily fronty

Od Nového roku tam současně platí zákaz návštěv. „Ve srovnání s týdnem před Vánoci se nynější čísla z hygieny nezdají tak nepřívětivá, ale je to také proto, že měla řada lidí mezi svátky dovolenou a lékařskou pomoc proto nevyhledávali v takové míře, jako je tomu po svátcích,“ připustila Veselá.

Ke konci roku dosahovala nemocnost akutními respiračními onemocněními v kraji dvou a půl tisíc nemocných na sto tisíc obyvatel.

Oproti předvánočnímu týdnu evidovali jihomoravští hygienici pokles nemocnosti, podíl chřipky však výrazně vzrostl, a to z šestnácti procent na necelou třetinu. „I letos docházelo ve vánočním období k poklesu nemocnosti, kdy se šíření vzduchem přenášených infekcí zpomalilo. Děti byly doma, dospělí čerpali dovolené, k lékaři se tedy nemuseli nutně dostavit. Reálná situace tedy mohla být horší. Přesto je úroveň nemocnosti stále nejvyšší za posledních pět let,“ popsala vývoj Renata Ciupek z brněnské hygienické stanice.

Chřipka v nemocnicích na jihu Moravy

Nápor pacientů s respiračními nemocemi hlásí Nemocnice Znojmo.
Několik lůžek tam museli vyčlenit na rehabilitačním oddělení.
Řada mladých pacientů leží rovněž v brněnské Dětské nemocnici.
V bohunické fakultní nemocnici mají situaci zatím pod kontrolou.
Podobně je na tom svatoanenský špitál v Brně.

Nápor nejmladších pacientů hlásí také v brněnské Dětské nemocnici, která spadá pod Fakultní nemocnici Brno. Zaplněné je tam především infekční oddělení, mezi svátky řešili lékaři také nápor na tamní pohotovosti. „Po Novém roce již začali ordinovat také pediatři, takže by se situace měla zmírnit. Jinak vše zvládáme, lidé leží na vícero odděleních podle toho, kam přísluší, například na geriatrii nebo interním oddělení,“ sdělila mluvčí bohunické fakultní nemocnice Veronika Plachá.

Ilustrační foto.
Totálně přetížená dětská pohotovost: hodinové fronty i konflikty

Naopak ve svatoanenském zdravotnickém zařízení dosud větší nápor pacientů s chřipkou nepozorují. Výhodou je zejména fakt, že se tamní nemocnice nedisponuje dětským ani infekčním oddělením.

„Ta oddělení se zaplňují mezi prvními a tím, že je nemáme, u nás nyní leží jednotky pacientů s chřipkou. Proto jsme zatím nebyli nuceni vyčleňovat další kapacity,“ vysvětlil mluvčí svatoanenské nemocnice Jiří Erlebach.

Nemocnice Vyškov.
Vyškovská nemocnice zakázala návštěvy. Pacienti zaplnili i dětské oddělení

Ve většině jihomoravských nemocnic současně trvá zákaz návštěv. Část sáhla po tomto opatření ještě před Vánoci, patří mezi ně Nemocnice Vyškov a Fakultní nemocnice Brno. Od Nového roku platí zákaz ve znojemské nemocnici, s omezeními navštíví lidé pacienty v břeclavském a blanenském špitále. Návštěvní hodiny tam trvají vždy ve středu a v neděli. Hodonínské zdravotnické zařízení vyčlenilo pro návštěvy pouze jeden den v týdnu, konkrétně neděli. Bez omezení zůstává návštěvní doba v brněnské svatoanenské nemocnici.