Kritická je třeba situace ve znojemské nemocnici. „S ohledem na polohu našeho zařízení, které je vzdáleno od ostatních nemocnic čtyřicet až padesát kilometrů, naši spádovost pacientů a stáří populace v regionu, je zatížení našeho personálu v tuto chvíli enormní. Dobrovolníci, především se zdravotním vzděláním nám opravdu chybí. Jsme přetíženi, staráme se o více jak devadesát pozitivních pacientů s Covidem, dalších jedenáct čeká na výsledek testu. Máme nemocný personál, v tuto chvíli sedmasedmdesát zaměstnanců. Uzavíráme oddělení pro nedostatek personálu, vyčleňujeme další lůžka, ke kterým je nutno zajistit personál. Dobrovolníky potřebujeme a to především mediky a zdravotní sestry, celkem asi třicet mediků a třicet sester,“ shrnula kritickou situaci mluvčí zařízení Petra Veselá.

Znojemské nemocnici aktuálně pomáhají studenti střední zdravotnické školy i jejich pedagogové.

Pomoci přetíženým jihomoravským nemocnicím mají i medici, budoucí sestry či záchranáři z vysokých a vyšších odbotných škol, kterým vláda nařídila pracovní povinnost. Do jednotlivých zařízení je přerozdělí kraj. Kolik pomocníků každá nemocnice dostane, jejich vedení zatím neví. Nemocnice již odeslali krajským úředníkům žádosti s vyčíslením potřebného počtu dobrovolníků. Třeba brněnská svatoanenská nemocnice požádala o 147 studentů. „Jedná se o mediky, budoucí zdravotní sestry, záchranáře a fyzioterapeuty. Aktuálně v naší nemocnici působí čtyřiadvacet mediků, kteří se přihlásili sami a pracují jako dobrovolníci," uvedla mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

Jihomoravský kraj zasažený koronavirovou nákazou.
Zamořený Krhov i obce bez případu. Podívejte se, kolik je kde v kraji nakažených

Podle ředitele svatoanenské nemocnice Vlastimila Vajdáka může počet studentů, které v nemocnici budou potřebovat, ještě narůst v závislosti na aktuální situaci.

Nyní ve svatoanenské nemocnici pomáhá třeba i medik Filip Bartoš z Brna „Zareagoval jsem již dříve na výzvu a teď pracuji jako sanitář. Pomáhám s pacienty, s jejich hygienou, jídlem a podobně. Myslím si, že pro mě jako pro studenta medicíny je to skvělá zkušenost. Ale podstatné pro mě také bylo pomoct nemocnici,“ uvedl student Lékařské fakulty Masarykovy univerzity.

Ruší celá oddělení

Kyjovská nemocnice žádá kraj o pětadvacet mediků a o pomoc prosí i lidi bez zdravotnického vzdělání. „Nyní máme více než šedesát kmenových zaměstnanců covid pozitivních, kvůli čemuž omezujeme a dočasně rušíme některá oddělení. V tomto týdnu šlo o neurologické oddělení, předtím oddělení rehabilitace a ORL. Na jihu Moravy jsme zřejmě jako první nemocnice vyslali výzvu, že sháníme dobrovolníky. Prostřednictvím sociálních sítí jsme oslovili veřejnost, na což zareagovalo asi pětatřicet lidí. Současně jsme adresně kontaktovali bývalé zaměstnance. Vítáme sice každého dobrovolníka, ale lidi se zdravotnickou zkušeností jsou pro nás nyní mnohem podstatnější. Nyní máme deset brigádníků a bezmála čtyřicítku studentů kyjovské střední zdravotnické školy. Jihomoravský kraj jsme požádali o pětadvacet mediků, navíc naše výzva pro dobrovolníky nadále trvá,“ zmínil mluvčí nemocnice Filip Zdražil.

Dobrovolník David Chlup.
Doučuje, stele postele. Lepší než jen koukat na seriály, říká dobrovolník z Brna

Pomoc desítek dobrovolníků budou potřebova i v nemocnicích v Břeclavi a Hustopečích. „V současné době máme v Břeclavi šest dobrovolníků-brigádníků, potřebovali bychom jich ještě nejlépe 37. O tomto intenzivně komunikujeme s Jihomoravským krajem, předpokládáme, že nám přidělí mediky nebo studenty ošetřovatelství. Takové dobrovolníky bychom využili zejména na pomocné zdravotnické činnosti. V hustopečské nemocnici bohužel zatím nemáme žádného dobrovolníka, ale potřebovali bychom jich dvacet, především na oddělení následné péče. Zatím naštěstí sháníme pouze dobrovolníky se zdravotnickým vzděláním," nastínil situaci ředitel obou zařízení Petr Baťka.

Většina dobrovolníků se zdravotnickým vzděláním aktuálně působících v jihomoravských nemocnicích dostává za svoji práci i peníze, vedení jsou jako brigádníci.

V bohunické fakultní nemocnici v Brně již nyní pomáhá asi sto dvacet studentů. „Studenti Přírodovědecké fakulty nám vypomáhají v laboratořích, třicítka mediků dlouhodobě působí v odběrových stanech, je to pro ně placená brigáda. Máme i třicet dobrovolníků, kteří dělají práci technicko hospodářských pracovníků, máme s nimi uzavřené smlouvy a dostávají plat," uvedla mluvčí nemocnice Veronika Plachá. I bohunická nemocnice ale potřebuje i další výpomoc, nejvíce jí chybí dobrovolníci se zdravotnickým vzděláním.