Hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich při této příležitosti zdůraznil, že nemocnice není pouhou institucí. „Je to živý organismus, ke kterému vzhlíží veřejnost a za který společně dýchají lékaři a personál. Je zařízením, které pozvedá prestiž daného města i regionu a vytváří pocit bezpečí pro obyvatele při jejich eventuálních zdravotních problémech. Tak je tomu i ve Vyškově. Děkuji všem pracovníkům za to, že jsou partnery, na které je absolutní spolehnutí,“ chválil Grolich.

Výraznou modernizaci nemocnice absolvovala především v posledních deseti letech. „Zpříjemnilo se tak prostředí pro poskytování preventivní, diagnostické i ošetřovatelské péče pro pacienty. Ze stavebních a přístrojových investic se dá zmínit třeba dobudování neurologické jednotky intenzivní péče, stavba iktového centra, revitalizace lékárny nebo Centra následné péče,“ vyjmenovala Knotková.

Čtyřkolka.
Šrumec před policejní služebnou ve Vyškově: děti zaujala čtyřkolka i Superb

Rozvoj vyzdvihli i zástupci samotné nemocnice. „Za dobu její existence zaznamenala společnost i medicína obrovský pokrok, který ovlivnil i rozvoj a modernizaci našeho zařízení. Všem, kteří v nemocnici kdy pracovali a pomáhali ji budovat, bych rád poděkoval za jejich profesionální úsilí, nasazení a každodenní nelehkou práci, mnohdy nad rámec svých povinností,“ zdůraznil její ředitel Zdeněk Horák.

Úplný babyboom

Jako jednu z budoucích novinek ocení zvláště rodičky rozšíření vyškovské porodnice o Centrum přirozeného porodu. „Často se tam sjíždí maminky z širokého okolí i zahraničí toužící po přirozeném porodu. Novinku plánujeme, aby se tato přání nastávajících rodičů dařila plnit. Vybudování dalších pokojů pro tyto účely přijde na zhruba pětadvacet milionů korun,“ slíbila mluvčí kraje.

U Slavkova sjelo osobní auto ze silnice a skončilo v rybníku.
Drama u Slavkova: auto sjelo do rybníka, pro ženu skočil do vody rybář

Více než tisíc novorozenců přišlo loni na svět právě ve vyškovské porodnici. „Měli jsme o čtyřiašedesát porodů více než předloni. Zaznamenali jsme sedm dvojčat, jedenáct procent porodů zdravotníci realizovali císařským řezem. Chlapci převažovali nad děvčaty,“ potvrdil ředitel Horák.

I v době ztížených podmínek tak nemocnice vzdorovala trendu ve většině okresních zařízení, kde počet novorozenců meziročně klesal. „Vyškovská porodnice se stala již před mnoha lety centrem respektujícího porodnictví. Ženu plně podporují ve způsobu porodu, který společně naplánovali. Pyšní se titulem Baby friendly hospital a systémem rooming-in,“ vysvětlovala popularitu Knotková.