Platí se předem nebo až po vyšetření? Kteří lékaři vybírají peníze osobně? Jak to chodí při chemoterapii? Na tyto a další otázky se ptají desítky pacientů, kteří se seznamují s novými nemocničními pravidly.

Někteří třeba nevědí, kde platit poplatky. „Seděla jsem hodinu v čekárně na mamologii. Pak mi setra řekla, že mě nevezmou bez potvrzení o poplatku. Netušila jsem, že musím zaplatit předem. A takových pacientek bylo víc. Nakonec po mě stejně peníze nechtěli, protože jsem jenom odevzdala výsledky. Takže jsem asi vyhodila peníze zbytečně,“ řekla třeba Alena Zelíková z Málkovic.

Placení předem je ale ve vyškovské nemocnici nutností. Lidé musí chodit do centrální pokladny ve vestibulu. Provozní dobu má v pracovní dny od půl sedmé do sedmnácti hodin. „Lidé si tam mohou koupit takzvanou vstupenku k návštěvě ambulantního lékaře. V nutných případech, jako je například špatný stav pacienta, je možné zaplatit přímo v ambulanci,“ vysvětlil ekonomický náměstek Radek Klimeš.

Vstupenku pacient ovšem nemusí použít v den, kdy si ji koupil, ale je platná celý rok. Pokud ji nevyužije, může ji dát lékaři při jiné návštěvě anebo vrátit v pokladně, kde dostane peníze zpět.

Odlišný způsob placení si zvolily nemocnice v jiných městech. Například v Prostějově, Přerově i Šternberku vybírají peníze přímo na všech ambulancích.

Poplatky trápí hlavně chronicky nemocné lidi. Často navíc nevědí, na co mají nárok. Někteří si stěžují na přístup lékařů. Ten se podle nich najednou změnil. „Maminka chodí dlouhodobě na chemoterapii. Domnívali jsme se, že za kapačky nebude muset platit. Ale lékař, který dřív vyšetření nedělal, najednou při každé návštěvě prohmátne uzliny. A za to požaduje poplatek. To se hodně prodraží,“ postěžovala si třeba Dana Voňková z Vyškova.

Pro onkologické pacienty však neexistuje osvobození od poplatků. „Při aplikaci chemoterapie lékař dělá kontrolní vyšetření. Proto pacient musí zaplatit,“ potvrdil Klimeš. I tyto poplatky se ale započítávají do ročního maximálního limitu ve výši pěti tisíc korun. Tento limit mají zdravotní pojišťovny za povinnost čtvrtletně sledovat a pokud ho pacient překročí, musí mu pojišťovna přeplatek vrátit.

Poplatek třicet korun lidé platí například za klinické vyšetření, návštěvní službu lékaře nebo vydání léku na recept.

Víc ve středečním vydání Vyškovského Deníku na str. 3