Soud se postavil na stranu provozovatelky soukromé lékárny ve Vyškově, která podala žalobu proti nekalé soutěži kvůli systému darovacích smluv. Jihomoravský kraj, který je provozovatelem vyškovské nemocniční lékárny, se odvolá. „Dnes jsem se seznámil s předběžným opatření soudu. Rozhodli jsme se, že se budeme rozporovat právní cestou. Věříme, že budeme úspěšní. V podobném případě již v minulosti soud rozhodl ve prospěch kraje, šlo o kraj Moravskoslezský,“ uvedl radní Jihomoravského kraje, který má na starosti zdravotnictví, Oldřich Ryšavý.

Žalující lékárna je členem Grémia majitelů lékáren. „Všichni obyvatelé Vyškovska budou mít stejné podmínky, tedy i ti ze vzdálenějších lokalit. Odstraní se tak diskriminace pacientů při čerpání zdravotní péče,“ vysvětlil předseda představenstva Grémia majitelů lékáren Marek Hampel. Podle něho lékárna musí přestat nabízet darovací smlouvy okamžitě po doručení předběžného opatření, podle všeho tedy již od středy.

„Je to již devátý případ v zemi. Po Moravskoslezském, Středočeském a Olomouckém se jedná o první případ v Jihomoravském kraji. A Karlovarský kraj proplácí poplatek všem lékárnám bez rozdílu,“ uvedl Hampel. Grémium je občanské sdružení zabývající se ochranou zájmů veřejných lékáren. V lékárnách provozovaných Jihomoravským krajem neplatí pacienti regulační poplatky za položku na receptu od února.