Lehnout si do postele při slabém nachlazení nebo rovnou simulovat? Něco takového dělá stále méně lidí z Vyškovska. Marodit se nevyplácí a kontroly jsou navíc podstatně přísnější než dřív.

„Nemá cenu být na neschopence, pokud to není nezbytně nutné, protože to, co člověk dostane za neschopnost, není ani zlomek jeho normálního příjmu,“ potvrdil grafik jedné slavkovské firmy Martin Valášek. Když po čtyřech týdnech marodění dostal výplatní pásku, nestačil se divit. „Na penězích jsem to ve srovnání s mojí průměrnou mzdou docela pocítil,“ dodal Valášek.

Jeho slova potvrzuje i ekonomka další slavkovské firmy. „Než by zaměstnanci šli marodit, raději si někteří vezmou dovolenou. Nemocnost se nám tak hodně snížila. Ne sice extrémně, ale oproti loňsku je to znát,“ řekla Rostislava Koukalová z firmy E-com.

Zatímco lidí sice stoná méně, přibylo postihů pacientů, které kontrola nezastihla doma. Tak zní zpráva České správy sociálního zabezpečení. „Zatímco například v prvním pololetí roku 2005 lidé z Vyškovska prostonali více než čtyři sta tři tisíc hodin, letos to bylo ve stejném období o necelých třicet tisíc méně,“ uvedla mluvčí úřadu Alena Fraňková.

Podle ní naopak vzrostl počet postihů, které pracovníci vyškovské okresní správy sociálního zabezpečení udělili. „V první polovině tohoto roku jich bylo osm, přitom v předchozích dvou letech to bylo ve stejném období vždy jen pět,“ vysvětlila mluvčí.

Vyškovští pracovníci také častěji dělají kontroly v domácnostech nemocných. „Místa, kam půjdou, si vybírají namátkově nebo například z podnětu ošetřujícího lékaře. Chodí i o víkendech, ale také ve večerních hodinách,“ nastínila Fraňková.

Ta také říká, že stačí i jedno nezastižení nemocného doma, a pracovníci úřadu mohou zahájit řízení o postihu. „To neplatí v případech, pokud se prokáže, že nemocný byl například na vyšetření u lékaře,“ upřesnila mluvčí.

Podle ní nezastiženému nepomůže, když bude tvrdit, že spal. „Vždy se to konzultuje s ošetřujícím lékařem. Každý případ se posuzuje individuálně, aby nebyl nemocný zbytečně poškozen, ale aby současně nezneužil nemocenskou dávku,“ vysvětlila Fraňková.

Za porušení léčebného režimu lidem hrozí, že jim okresní správa sníží či odejme nemocenskou.