Když si před časem Petr Dvořák z Vyškova hledal ve svém rodném městě byt, zjistil, že by musel sáhnout hodně hluboko do peněženky. Při srovnávání cen nemovitostí totiž zjistil, že v jiných okresech i krajích je mnohem levněji. Než aby dal za bydlení hříšné peníze, Vyškovsko nadobro opustil.

„Přestěhoval jsem se do Olomouce, kde jsem sehnal byt o velikosti tři plus jedna za milion dvě stě tisíc korun. Cena totiž byla o poznání nižší než ve Vyškově,“ potvrdil Dvořák.

A není jediný, kdo je přesvědčený o tom, že na Vyškovsku jsou jak byty, tak i domy opravdu drahé. Zajedno je s ním například Vyškovanka Táňa Výborná. „Bydlení jsem sháněla opravdu dlouho a přesvědčila jsem se o tom, jak je na Vyškovsku draho. Srovnávala jsem asi půl roku ceny bytů v našem a ostatních okresech. Například v Prostějově jsou byty někdy až o čtyři sta tisíc korun levnější než tady,“ uvedla Výborná.

Ceny ovšem nejsou zdaleka stejné ani v jednotlivých městech Vyškovska. Nejhůř jsou na tom lidé, kteří si chtějí koupit dům nebo byt ve Slavkově u Brna. „Tam jsou nemovitosti o dost dražší než v Bučovicích nebo Vyškově. Slavkov je totiž blíž k Brnu a už to je na hodnotě znát. U bytů je také hodně důležité, jestli jsou družstevní nebo v osobním vlastnictví,“ vysvětlila pracovnice slavkovské realitní kanceláře Michalela Širgerová.

Teď se podle ní ale začíná blýskat na lepší časy. Ceny nemovitostí totiž jdou kvůli krizi znatelně dolů. To potvrdila i vyškovská realitní makléřka Květoslava Suchomelová. Jak ovšem podotkla, zájemců o koupi nemovitostí rapidně ubylo. „Ekonomická krize způsobila, že podražily banky. Pro lidi není výhodné brát si v toto období hypotéky a rozhodně se do nich nehrnou,“ objasnila Suchomelová.

Jak tvrdí brněnský ekonom Marek Hatlapatka, za poklesem cen nemovitostí a sníženým zájmem lidí o jejich koupi nestojí jenom krize. „V posledních letech byla poptávka po bydlení opravdu velká. Dá se tedy předpokládat, že teď půjde dolů. To se samozřejmě odrazí i na cenách. V některých oblastech přestaly stoupat a dokonce i klesají. Majitelé i realitní kanceláře jsou zákonitě nucené k tomu, aby je snížili,“ objasnil Hatlapatka.

Průměrné ceny nemovitostí na Vyškovsku

cena bytu 3+1 cena rodinného domu 3+1
Vyškov 1 800 000 Kč 2 300 000Kč
Slavkov u Brna 2 500 000 Kč 2 500 000 Kč
Bučovice 1 500 000 Kč 2 000 000 Kč
Zdroj: realitní makléři