„Je to tam nebezpečné. Kvůli nepřehlednosti musejí řidiči často přibrzďovat, bývají tam dopravní nehody. Důležité je, aby přibyly odbočovací pruhy,“ sdělil starosta blízkých Rašovic Jiří Raušer. Jeden takový pruh je naplánovaný ve směru z Bučovic na Brno.

Na úseku jsou policisté dlouhodobě zvyklí na potíže. „Svádí to tam k nebezpečnému předjíždění. Často poblíž měříme rychlost,“ komentovala policejní mluvčí Alice Musilová.

V paměti zůstává například kolize, při níž se před lety zranilo pět lidí. Na rizikovém místě se střetla dvě auta. Těžce zraněnou ženu musel tehdy vrtulník přepravit s poraněním hlavy, hrudníku a pánve do fakultní nemocnice v Bohunicích. Péči lékařů potřebovali také další čtyři lehce zranění.

Aktuálně je zpracovaná projektová dokumentace. „V této chvíli se nacházíme v územním řízení. Připravujeme také dokumentaci pro stavební povolení,“ uvedla Zuzana Krchová za Ředitelství silnic a dálnic, které má projekt na starosti.

Jeho zástupci o situaci jednali se starosty Křižanovic i Rašovic. „Bojujeme za to, aby se řešení posunulo. Věřím, že schůzka v tomto ohledu pomohla,“ poznamenal Raušer.

Probírali především harmonogram příprav stavby. „Její zahájení bude v ideálním případě už na podzim příštího roku. Pravděpodobnější je ale zatím až jaro 2022,“ oznámila Krchová. To uvítal také starosta Bučovic Jiří Horák, podle kterého ocení zlepšení bezpečnosti i řidiči z jeho města.

Věci se mají výrazně pohnout kupředu. „Jsem rád, že na základě informací zástupce Ředitelství silnic a dálnic dojde ke zrychlení příprav tohoto řízení. Vzhledem k připravenosti této stavby by neměl být problém se zajištěním finančních prostředků na její realizaci,“ informoval vyškovský senátor Ivo Bárek, který se na jednání také podílel.

Spokojený je i Raušer. „Měl jsem pocit, že to celé nějak viselo. Nebyly pro to přitom žádné důvody, což uznali i zástupci ředitelství. Vím, že tohle není jediná křižovatka v republice, která je v takovém stavu, ale pro místní obyvatele s tím musíme něco udělat,“ prohlásil starosta.

Všichni zúčastnění se shodli na závěrečné dohodě. „Podle ní budeme já i starostové informováni o zahájení jednotlivých kroků řízení. Pan vedoucí Vyhlídal potvrdil možnost přímých dotazů týkajících se postupu realizace díla, které nejen obyvatelé obcí Křižanovice a Rašovice, ale také všichni řidiči projíždějící touto křižovatkou, zajisté co nejdříve rádi uvítají,“ dodal Bárek.