Vyplývá to z ankety, kterou Vyškovský Deník položil čtenářům na svých webových stránkách. Naprostá většina návštěvníků hlasovala pro možnost Bývají nepříjemní, vždycky mi však vyhoví.

Podle vedoucího kanceláře starosty a tajemníka vyškovského městského úřadu Stanislava Kolaříka to má své příčiny. „Na některých odborech to ovlivňuje množství práce. Například na konci roku bylo hodně žadatelů o výměnu řidičských průkazů. Tvořily se fronty a zaměstnanci měli hodně práce. V tom okamžiku je těžké se usmívat,“ myslí si vedoucí.

Kromě toho také má vliv to, co úředníci dělají. „Pokud někdo musí častěji říkat lidem zamítavá stanoviska, nemůže se u toho usmívat. Všichni si také mnohdy pamatují spíše to špatné. Pro mě je rozhodující, že jim naši pracovníci vyhoví,“ řekl vedoucí.

Radnice pořádá pro pracovníky školení, jak jednat s lidmi. „Všichni musí při nástupu absolvovat speciální kurzy. Hromadně je navštěvují vedoucí pracovníci,“ upřesnil Kolařík

Vedení měst musí i tak reagovat na stížnosti.„Jednou dvakrát ročně řešíme případ, kdy si lidé stěžují na postup našich úředníků. Většinou to ale způsobuje neznalost žadatelů. Ti mnohdy nevědí, na co mají ze zákona nárok,“ uvedla starostka Bučovic Šárka Šilarová.

Několik případů stížností na úředníky řeší každoročně také slavkovská radnice. „Někdy je to způsobeno jen tím, že lidé neznají zákony. Stává se ale také, že chybu udělají naši pracovníci. V tomto případě s nimi nejdříve promluvím. Většinou to stačí. Pokud se to opakuje, může se jim to projevit i na výplatě,“ informoval tajemník slavkovské radnice Pavel Dvořák.

Ten dává přednost prevenci. „Na poradách to celé roky býval jeden z nejčastějších bodů, o kterém jsme mluvili. Pracovníci také loni byli na komunikačních seminářích,“ doplnil tajemník.

Podle ivanovického tajemníka Jana Kováře se ve městě stížnosti na práci úředníků nevyskytují. „Vstřícnost je nezbytnou podmínkou pro výkon práce na radnici. Ke všemu naše město je malé. Lidé se tu víc znají. Chovají se proto možná k sobě lépe než ve větších obcích. Za celou dobu, co jsem ve funkci, za mnou nikdo se stížností nepřišel,“ řekl Kovář.